Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2011-06-13, 20:38
  #25
Moderator
sosweets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stabyrinth
Man kan nog höja ribban lite mer än "se till så att mänskligheten inte dör ut." , men det tycker nog du med.



Problemet med omvälvande förslag är att det är svårt att förutse effekterna. Kommunism lät ganska trevligt tills man såg hur det blev när man genomförde det.



Ja om man frågar vad just kvinnor kan göra kommer ju barngrejjen lätt i fokus.
Sedan finns det ju en massa saker jag tycker alla i samhället kan göra för att förbättra det.
Kan inte hacka upp svaren så där snyggt som du gjorde, men vi kör ändå.
Jag menar inte omvälvande ala kommunism, jag menar mer vardagliga saker. Behövs det tex fler kvinnliga scouledare? Eller kanske mer folk som frivillig arbetar med utvecklingsstörda? Gör du något själv som tillför oss andra något? Föräldrar på stan tex? Svarar i telefon som jourhavande medmänniska? Vardagliga saker som vem som helst kan göra om man bara vill.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback