Citat:
Ursprungligen postat av headpiker
Du kan köra alla OS i en mac. Den är utformad så, att om du vill köra Windows i den kan du göra det. Det är däremot jävligt mycket svårare att köra Mac i en dator som är utformad för att köra Windows, eftersom det inte finns något program. Därför är det optimala att köpa en mac, därför är den även dyrare: För du kan göra allt med den.
Kan du någonting om vad du pratar om? Jämför något som heter LCD (det finns något som heter det, men du vet inte vad det är) med LED (det finns något som heter det, men du vet inte vad det är).
En gräsklippare kan också köra det mesta, inklusive personer ibland (åkergräsklippare). Senaste gången jag kollade så var Mac inte ett program utan ett varumärke.
"Köra alla OS" -> Jaha, vilka OS finns det, jag är ganska säker på att din lokala bankautomats OS inte går att köra på en Mac. Datorer är inte heller utformade för att köra windows, de är utformade för att köra x86.
Windows utformat för att göra flera saker samtidigt? Jag skulle vilja se ett riktigt stöd för flera användare innan någon kommer med såna påståenden. Windows drar mer batteri? Bullshit. Snarare tvärtom eftersom grafikkortsdrivrutiner överlag är mycket sämre till Mac OS X.
Citat:
Ursprungligen postat av Deusfan
Du kan inte spela på en mac. Hårdvaran är för undermålig, såvida du inte vill slänga ut typ 20k för en dator som är lika bra som en vanlig dator för typ 7k. Mac är inte dyrare för att den är optimalare. Den är dyrare därför att du betalar mer för sämre prestanda. Exempel:
http://img135.imageshack.us/img135/3332/dontgetamac.jpg
Det där är knappast relaterat till Macbooks och inköpspris skiter många i, det är TCO som är det viktiga.
Visa mig den PC som har samma kvaliteér som en Macbook Pro och sen kan vi jämföra priset.