Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2011-06-15, 15:21
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Herr Lindholm
Du vet ju inte ens vad gratis innebär. Skall få ett långt dike grävt för hand inom en viss tid så kommer det att kosta dig en ofantlig summa pengar (kommer att krävas väldigt många gubbar som alla skall ha mat och dryck). En grävmaskin kan göra det halvgratis eller kvartsgratis. Men bara för att något är mer åt gratishållet till så betyder det fortfarande inte att det inte finns en kostnad.
Jo jag vet det, samma går inte att säga om dig. Gratis energi innebär ur en ekonomisk synvinkel att det inte kostar något att producera denna(energin i sig), detta är bara möjligt om inget tillförs så som i en förbränningsmotor(se zero point energy). Din premiss har för övrigt inget att göra med det jag skrev, så ännu en gång äger du dig själv Lindolm.


P.S. Billig och ren energi, dock inte '' fri'' så som vattendriven motor hade räckt för att sätta monopolet ur spel, då kan du skylla på att någon då hade köpt upp rätten till samtliga sjöar/hav och sålt vattnet
__________________
Senast redigerad av Paradigmskifte 2011-06-15 kl. 15:28.
Citera
2011-06-15, 15:34
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rickenbacker69
Vad menar du? Forskar har återskapat Nefertitis ansikte (eller en uppskattning av hur det såg ut). Vad har det med konspirationsteorier att göra?.

''Click here for a 360-degree view of the reconstructed face of the mummy.''

Lite mer än bara facet, för övrigt så blev olika egyptologer riktigt förbannade när discovery channel visade programmet.


Ni skyller på en kommersiell kanal, bakom rekonstruktionen har vi etablissemangare, konspirationen ser du i mitt första inlägg, se filmen igen.
Citera
2011-07-13, 00:04
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jayman142
aliens har inga ben i sin kropp

Omg, detta är hårda fakta...
Akta er folket, den här killen vet vad han snackar om!

Seriöst, har du inget viktigt att bidra med så håll dig utanför detta.
Citera
2011-07-13, 02:05
  #28
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Paradigmskifte
/.../
Termodynamikens första lag:
Energi kan varken skapas eller förstöras och värme är bara ett sätt för energi att transportera sig på.
Försök att få in det i din "gratisa" energi.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback