Citat:
Ursprungligen postat av 526
Vad är det som är en logisk omöjlighet? Vad är det som är felaktig tanke? nligt vem?
"Något skapade allt" är en logisk omöjlighet eftersom något är en del av allt.
Citat:
Ursprungligen postat av 526
Jag har svarat på duna inlägg. Vad är det du inte fått svar på?
De två som jag länkade till, där du senare länkade till ditt nonsenssvar.
Citat:
Ursprungligen postat av 526
Sluta med den där jävla dryga tonen.
Sluta själv.
Citat:
Ursprungligen postat av 526
Det är du som inte förstått eller tänkt klart.
Det finns skäl att tro att det finns något mer.
Mer än vad?
Citat:
Ursprungligen postat av 526
Principen att allt skapats av slum ut ingenting är ologisk. Den avviker från den principen som allt fungerar efter.
Men vem säger att allt skapats av en slump ur ingenting? Inte jag. Antingen (har jag förklarat en miljard gånger för dig) så har allt inte uppstått, utan helt enkelt alltid (alltid i metaforisk betydelse) funnits, eller så har det uppstått från ingenting - eller så har gud skapat det. Oavsett vilket av dessa scenarion som är korrekt så är det yttersta, det första, det ursprungliga - den första orsaken (om en sådan finns) - per definition utan orsak. Det kan inte ha en orsak - då är det inte det ursprungliga.
Alltså - antingen uppstod allt utan orsak från ingenting, eller så uppstod gud utan orsak från ingenting och skapade allt (av ingenting), eller så har allting alltid funnits ("alltid" som vanligt i metaforisk betydelse i brist på ett bättre ord) eller så har gud alltid funnits.
Låtom oss bena ut logiken och presentera alternativen:
1. allt uppstod utan orsak från ingenting (detta tror du inte är möjligt - men det finns fysiker som menar att det är fullt möjligt. Jag säger inte att detta är den hypotes jag förfäktar, men det är en möjlighet).
2. gud uppstod utan orsak från ingenting. Resultatet blir ju detsamma som ovan, bara det att en gud, helt i onödan förs in som en "mellanhand" mellan det slumpmässiga uppståendet av gud och det därav följande (också slumpmässiga - i förlängningen) uppståendet av allt annat.
3. allt har alltid funnits (inte i betydelsen "all tid" utan i betydelsen att det aldrig har uppstått, det är ett ständigt kontinuum - tid är bara en platsspecifik utsträckning). Det är ett alternativ som inte kräver att allt uppstod ur ingenting, dock existerar ju allt (snarare än inte existerar) av en tillfällighet, eller en slump (det
uppstod inte av en slump, men existerar utan föreliggande orsak alltså).
4. gud har alltid funnits och skapat allt annat. Detta alternativ kräver antingen att gud
är allt (och då inte har skapat allt) eller att denna gud skapade allting av ingenting och eftersom gudens existens är orsakslös (gud är ju evig i detta alternativ) så existerar gud av en slump (slump=orsakslös). Gud
uppstod inte av en slump, men gud existerar utan föreliggande orsak alltså (precis på samma sätt som själva existensen i exempel 3).
Så i det alternativ som du presenterar (något, som är evigt, skapade allt) så uppstod allt av en slump från ingenting.
Alternativ 3 är det enda alternativ som inte innehåller något av det du inte vill tro på - men där ingår inte heller gud, som du vill tro på... Ack, önsketänkarens dilemma.
Svara gärna logiskt sammanhängande punkt för punkt. Tack.