Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-06-06, 21:06
  #1
Medlem
Jag och min kompis hade en livlig diskussion om vem som är bäst Wilshere eller Neymar. vad tycker ni? kom garna med argument och motivering. Ursakta stavningen !
Citera
2011-06-06, 21:09
  #2
Avstängd
Vapendragares avatar
Tycker du inte Neymar borde prestera i Europa först innan man börjar med såna här jämförelser? Har du ens sett Neymar spela? Nu menar jag inte ''best of'' videos på youtube.

Gör denna tråden om 10 år när båda är i 30 års åldern. För just nu känns en jämförelse väldigt b.
Citera
2011-06-06, 21:18
  #3
Avstängd
Neymar är anfallare och Wilshere spelar i en tillbakadragen mittfältsroll. Relevant jämförelse?
Citera
2011-06-06, 21:20
  #4
Medlem
Det går inte att jämföra dessa två herrar då de spelar på två helt olika positioner.
Citera
2011-06-06, 21:25
  #5
Medlem
4522s avatar
Wilshere alla dagar i veckan, helt fucking jävla underbar spelare.
Citera
2011-06-06, 21:31
  #6
Medlem
Fyrkantig_bolls avatar
Hrm en som spelar på världsnivå och en oprövad talang nere i Brasilien, vem ska man välja?
Citera
2011-06-06, 22:03
  #7
Medlem
soscagons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fyrkantig_boll
Hrm en som spelar på världsnivå och en oprövad talang nere i Brasilien, vem ska man välja?

Så bara för att man spelar i Brasilien är man "oprövad"? du har ju uppenbarligen ingen koll på Neymar
Citera
2011-06-06, 22:24
  #8
Avstängd
laass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Freedde93
Jag och min kompis hade en livlig diskussion om vem som är bäst Wilshere eller Neymar. vad tycker ni? kom garna med argument och motivering. Ursakta stavningen !
Kan du inte börja med att dra upp dina/era argument och diverse slutsatser till att börja med?


Jävligt b tråd för övrigt, tror den kommer låsas.
Citera
2011-06-07, 00:09
  #9
Medlem
Svårt att avgöra med tanke på positionerna.
Men jag tror nog att Neymar har större potential, medan Wilshere är mer etablerad. När Neymar har kommit till Europa blir det lättare att avgöra.
Citera
2011-06-07, 02:09
  #10
Medlem
sakkwalds avatar
Dessa jävla trådar alltså.

Man kan inte jämför de två eftersom de har två helt olika positioner och uppgifter. Men eftersom Jack Wilshere har presterat i Europa är han antagligen en bättre fotbolls-spelare.

Edit: Blev lite småtokigt, menar att Wilshere är en bättre spelare då han har presterat i Europa. Men man inte kan jämföra de bådas kvaliteter för det är två helt olika spelare.
__________________
Senast redigerad av sakkwald 2011-06-07 kl. 02:37.
Citera
2011-06-07, 13:56
  #11
Medlem
CRonaldos avatar
Som många redan skrivit är det inte en relevant jämförelse då de har helt olika positioner. Sedan så spelar de ju på en helt annan nivå, Wilshere i PL, möter världsstjärnor var och varannan match. Neymar spelar i Brasilianska ligan där det är betydligt lägre nivå.

Tror dock att Neymar kommer bli en otroligt bra spelare i framtiden och även Wilshere, om man inte redan kan sätta honom i den kategorin.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback