Om jag inte minns fel här nu så ligger littorin i samma sits nästan. Han avgick bla sex köpet och nu får han "fallskärm" på ett x antal kr per månad i några år..
Det jag vill säga är att det inte bara är socialdemokraterna som gör så.. Moderaterna och resten utav packet har och kommer också göra så. Leva gott på skattebetalarnas pengar, och resa runt världen och inte göra ett skit på ett bra tag.
Vad tror ni t.ex Maud kommer göra när hon avgår snart? (om hon avgår). Jo hon kommer lätt att snylta på skattepengarna också i ett bra tag.
Enligt mig så borde det vara förbjudet att ha "fallskärm" eller nån form utav betalning utav skattepengarna när man har avgått eller fått sparken mm... Dessa pengar kan gå till mycket bättre saker som infrastrukturen, forskning för nya drivmedel, mm.
Jag tycker under det senaste tiden så har politikerna blivit mer och mer korrupta, och det lär vi se mer utav om vi inte gör något åt saken snart..
Jag blev helt "paff" när jag hörde på tv4 nyheterna för några dagar sen att fler kan tänka sig att sälja deras röst för en liten summa.
http://www.dn.se/debatt/demokrati-in...-unga-svenskar
Skär ner på politikernas löner samt ta bort skit politikerna som sitter i regeringen just nu, och skrota monarkin också. Pengarna kan investeras i välfärden istället.
Aja, det var iaf min åsikt.