Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2011-06-05, 00:27
  #13
Medlem
Använd din semester?
Citera
2011-06-05, 01:21
  #14
Medlem
Redors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Plogg
Använd din semester?

Min semester är redan inlagd och godkänd sen månader tillbaka. Min arbetsgivare kan inte ändra min semester då det redan är klart med ersättare o dyl.
Citera
2011-06-05, 07:40
  #15
Medlem
alhems avatar
Som nå'n tidigare skrev, enklaste vägen till sjukskrivning är nog att känna sig alldeles knäckt över att din styvfar gått bort och Du är svårt oroad över hur mamma ska klara allt själv.
En vettig arbetsgivare KAN bolla med semestrar, bara han VILL.
I värsta fall får Du helt enkelt ta en skriftlig varning för olovlig bortavaro, Du lär inte få sparken men om arbetsgivaren framhärdar så kommer AD att inse att de dagar Du beviljats ledigt enbart räcker till resdagar, 60 mil enkel väg är trots allt en bit.
Frugan hade ett liknande problem, efter det att jag läst lite, väl valda, lagar för chefen omvandlades hennes skriftliga varning till betald semester...
Citera
2011-06-05, 07:50
  #16
Medlem
alhems avatar
Vad har Du för jobb?
Fackansluten?
Det kan finnas möjlighet till 10 sammanhängande, betalda dagar per kalenderår.
Meddela så luskar jag!
Citera
2011-06-05, 09:31
  #17
Medlem
NickLidstroms avatar
Gråt ut i någon lokaltidning över din okänsliga arbetsgivare som vägrar ge dig ledigt trotts din depression över din styvfar.

Rubriken- Tvingas jobba trots djup depression

Nämn gärna dina arbetsgivares namn så kommer dom garanterat vika ner sig.
Citera
2011-06-05, 13:05
  #18
Medlem
Redors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av alhem
Vad har Du för jobb?
Fackansluten?
Det kan finnas möjlighet till 10 sammanhängande, betalda dagar per kalenderår.
Meddela så luskar jag!


Jobbar inom hotellbranschen och är tyvärr inte fackansluten.
Jag har ju dock redan fått totalt 2 lr 3 "permissions" dagar som vart betalda. Men där har min arbetsgivare inte gett mig mer än vad jag har rätt till. Dock fick jag också ta några av mina sparade semesterdagar för att åka till mamma/pappa, innan han ens hade avlidit. Så på så sätt så blev jag av med den semestervecka jag hade sparad.
Citera
2011-06-06, 21:19
  #19
Medlem
alhems avatar
En fuling är ju att gå med i facket nu...
Eftersom den nye medlemmen är mitt uppe i en konflikt om ett mycket ömmande ärende så kommer facket sannolikt att ta strid.
Som jämförelse har Kommunals medlemmar rätt till 10 betalda, lediga dagar per år i samband med nära anhörigs dödsfall.
Citera
2013-02-08, 12:27
  #20
Medlem
JaiaGaias avatar
Hejsan! För mig känns det väldigt uppenbart att du ger din styvfars död som anledning till depression. Att ni var otroligt nära och att det rört upp otroligt mycket i dig och att din mamma dessutom håller på att gå under av sorg och att du är utom dig av förtvivlan. Bara häv på med anledningar runt det.. du kan inte hjälpa din mama som håller på att nästan ta självmord och du har inte sovit sen det skedde av dåligt samvete och sorg etc etc etc.. då blir din ansökan om tjänsledigt sedd på ett helöt annat sätt då du faktiskt försökt att förhindra en sjukskrivning, i en tid av stor sorg.. bara överdriv så mkt du kan.. men du ljuger ju inte direkt..och det gör det lättare både för dig på alla sätt.
Citera
2013-02-09, 17:19
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Redor
Förstår inte vad det är att bli irriterad över, tillskillnad från många andra som bara ligger hemma o lever på bidrag så har jag faktiskt ett jobb. Men nu har det hänt saker som jag behöver "ledigt" för att kunna hjälpa till med.


Tror att din största chans är utbrändhet. Säg att du får hjärtklappning på jobbet samt att det bara snurrar i huvudet när du ska strukturera ditt arbete.
Citera
2013-02-10, 06:57
  #22
Medlem
Bunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Redor
Av olika anledningar behöver jag få vara borta från jobbet ett tag, och det är inte för att få åka 5 veckor tilll Maldiverna.
Men min arbetsgivare vill inte ge mig tjänstledigt och det är inte aktuellt för mig att säga upp mig eftersom jag ändå trivs på jobbet.

Om jag går till en läkare, vad kan jag lämpligast säga för att få han/hon att sjukskriva mig en eller ett par månader?
Helst inget som kräver en grundligare undersökning eftersom jag inte är fysiskt sjuk (eller psykiskt ) ?

En eller ett par månader...det fordrar att du i det närmaste är döende. Den läkare som sjukskriver någon i en eller ett par månader utan att riktiga kunna peka på varför, finns inte.

F.ö. skriver du att du trivs på jobbet, så antar du vill fortsätta där...skulle du lyckas bluffa till dig sjukskrivning, om så bara ett fåtal dagar, så lär du inte direkt stärka dina aktier hos arbetsgivaren , om man säger så. Är det verkligen värt det?

Personligen, om jag vore arbetsgivaren, och en anställd bluffade till sig sjukskrivning, så skulle jag ta det som en inteckning för den personens omdöme. Skulle ha väldigt svårt för att därefter lämna över ansvar för viktiga frågor till en sådan anställd, skulle inte lite på personens omdöme.
Citera
2013-02-10, 07:15
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Redor
Av olika anledningar behöver jag få vara borta från jobbet ett tag, och det är inte för att få åka 5 veckor tilll Maldiverna.
Men min arbetsgivare vill inte ge mig tjänstledigt och det är inte aktuellt för mig att säga upp mig eftersom jag ändå trivs på jobbet.

Om jag går till en läkare, vad kan jag lämpligast säga för att få han/hon att sjukskriva mig en eller ett par månader?
Helst inget som kräver en grundligare undersökning eftersom jag inte är fysiskt sjuk (eller psykiskt ) ?

Hittade mig själv i en liknande situation för några år sedan. Och då var det BRÅTTOM för min del.
Slutade med att jag gick ner på psykakuten och förklarade mig helknäckt p.g.a. ett dåligt förhållande samt min fars sjukdom.

Fick först sitta och vänta några timmar på min tur och sen knappt en timme i samtal med en läkare som la halva tiden för att försöka luska ut om jag egentligen var där för att kunna mygla till mig lugnande tabletter verkade det som.

Nåja. Till slut insåg han att jag inte var där för drogerna och då frågade han mig rakt ut hur länge jag kände mig behöva vara sjukskriven..

Nu behövde jag bara två veckor så vet inte om det går att få fem sådär på studs men ett par skall du inte ha några problem att ordna.

Lycka till!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback