Citat:
Ursprungligen postat av alhem
Om Du har fått avslag på tjänstledighet och sedan plötsligt blir "sjuk" så tvivlar jag på att arbetsgivaren går på det...
Har Du ingen semester att ta ut?
Frågan är ju hur arbetsgivaren skall kunna bevisa det, samt vad han kan göra åt saken om en person har sjukintyg. Jag gissar på; inte ett skit.
Citat:
Ursprungligen postat av dum fet lat
Skön inställning. Tror många som läser får lust att ge dig en helt legitim anledning att vara sjukskriven i 5 veckor, om inte mer.
Citat:
Ursprungligen postat av dum fet lat
Suck.. jag har aldrig gjort annat än att jobba.
Så det är verkligen ingen som ser något fel i TS inställning? Det tycker jag är märkligt eftersom det han vill är brottsligt, illojalt och bara rent allmänt dålig stil.
Edit: Dessutom kan din arbetsgivare räkna ut med röven att du har något skumt för dig om du redan sökt tjänstledighet för samma period som du kommer vara sjukskriven.
Är du efterbliven eller? Snubben bad om tjänsteledigt = han får inte betalt vilket han nog är medveten om, men fick avslag p.g.a. en antagligen känslokall chef. Finns inte så mycket annat han kan göra om han vill komma bort från jobbet, bortsett från att sjukskriva sig.
Du styr ändå inte ett skit över var dina skattepengar används till, då du likt förbannat betalar lika mycket skatt oavsett om denna snubbe sjukskriver sig eller inte av aneldning x. Klaga på politiken om du vill betala mindre skatt, eller om du vill att politikerna skall få högre lön som kanske är vettigare enligt dig.
Jag förstår inte riktigt problemet? En tankeställare: Om man anser (ponera) att staten snor pengar från en genom att man blir tvingad till att betala skatt, en hög sådan dessutom, så är det genast omoraliskt om jag roffar åt mig lite tillbaka av vad dom snott?