Ordningsmakten använder ju batonger så det borde väl vara ett täcken på att den funkar.
Sen måste du ju kunna hantera den, vara i en är bra situation, osv. Som om ni skulle vara två personer, den andre med kniv i ett torkskåp så kan du kanske tänka dig att det blir lite svårt att använda en långt föremål.
"Batongtypen är byggd på så kallad teleskopteknik, vilket vill säga att den är utfällbar. Den avger ett distinkt ljud när man slår ut den och är tillverkad i fjäderstål. Till skillnad från den äldre gummibatongen som användes av svensk polis tidigare, så är syftet med den expanderbara batongen att slå av muskelfibrerna i överarmar och ben. Den äldre gummibatongen orsakade oftare brutna ben samt stora skador i muskelfibrer , vilket resulterade i väldigt lång återhämtningstid för den angripne."
http://sv.wikipedia.org/wiki/Batong
Blir du träffad riktigt hårt så är det inte så kul ja. Teleskopen slår väl av benet "rakt", till skillnad från andra batonger som krossar benet och gör det till pulvermos. Vilket inte är så roligt för Herr.Läkare att försöka tejpa ihop.