Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 9
  • 10
2011-06-06, 18:45
  #109
Medlem
danskjävlarna ska inte kommentera vårat land när deras eget är ett stort jävla skämt
Citera
2011-06-06, 18:49
  #110
Medlem
butterbocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JamalKamal
Självklart besitter man en möjlighet att starta en sådan tidning men motståndet pga den normativa bilden i samhället skulle göra det väldigt svårt.

Någon måste vara först? Lägg den energi som ni använder på att besudla varenda jävla tråd på flashback till att försöka ändra normen för det svenska debattklimatet.
Citera
2011-06-06, 22:16
  #111
Medlem
Flytande_argots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av butterbock
Både Proletären och Nationell idag får presstöd.


Om jag skulle agera djävulens advokat så skulle jag nog säga att vare sig Proletären eller Nationell idag skulle ha presstöd och att presstödet kanske spelat ut sin roll?

Tanken var väl ändå att presstödet skulle skapa viss balans på lokal pressnivå? Det enda som skiljer Arbetarbladet och Gefle Dagblad åt idag är ledarsidorna.

Citat:
Ursprungligen postat av butterbock
Det är bara indicier det sker inte systematiskt. Det är, tack och lov, frivilligt att välja vilka man vill hyra ut sina lokaler till eller vilka tidningar man vill trycka. Både Proletären och Nationell idag får presstöd kom gärna med källa som bevisar motsatsen.

Vill du lagstadga om en inkvotering av nationellreklam i hos våra största medieaktörer?

Aftonbladet vägrade ge reklamplats till SD men publicerade likväl en debattartikel av Jimmie Åkesson.

Det hela landar i att drägget på den extrema högerkanten vill bära sin offerkofta. Så fort någon påpekar att spelplanen faktiskt är plan och likadan för alla inblandade så kommer det en massa ursäkter.


Citat:
Ursprungligen postat av butterbock
Gör något åt saken då, istället för att gråta ut på fb så kan du försöka ändra debattklimatet.

Att göra något annat än att gnälla kräver att man faktiskt försöker åstakomma en förändring - och det är det ytterst få på SD-flanken som är intresserade av. Deras vinnande koncept har varit att spela offer. Nu sitter de i riksdagen och helt plötsligt måste de börja ta ansvar.

Luktar lite Ny Demokrati över det hela?

När det kommer till kritan så finns det inte mycket i grytan. Att skylla Sveriges alla problem på blattar funkar i populistiska valrörelsesammanhang men det funkar fan inte i verkligheten. Och det är verkligheten som nu möter SD-folket.

"VA! Gick det inte att få bukt med alla problem genom att neka papperslösa flyktingar akutvård!".
Citera
2011-06-09, 00:30
  #112
Medlem
Outbreaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flytande_argot
När det kommer till kritan så finns det inte mycket i grytan. Att skylla Sveriges alla problem på blattar funkar i populistiska valrörelsesammanhang men det funkar fan inte i verkligheten. Och det är verkligheten som nu möter SD-folket.
Hur menar du nu? 7-klövern offrar ju sina mammor för att slippa prata med SD. Vi har fortfarande inte sett konkreta siffror på invandringens kostnader, än mindre några försök till besparingar på invandringen. Hur kan du då påstå att deras beräkningar failat när inte en enda krona hindrats från åka ner i det bottenlösa hålet?
Citat:
Ursprungligen postat av Flytande_argot
"VA! Gick det inte att få bukt med alla problem genom att neka papperslösa flyktingar akutvård!".
Alla problem är väl att ta i, va? Sen handlar det nog lika mycket om att vara emot attityden att hela världen äger rätten till min plånbok, som att spara in kostnader på illegala invandrare. Att tala i kronor och ören är dock ett språk som alla förstår så varför inte använda den taktiken? Bevisligen finns där nåt att hämta eftersom precis allt i Sverige kan kostnadsberäknas utom invandringen.
Citera
2011-06-10, 11:40
  #113
Medlem
Robin Woods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jubb
Det stämmer det hon säger.
Minns när den där fjollan som argumenterade mot Sverigedemokraterna krävde att de inte skulle få yttra sig. Han tyckte inte man hade rätt att ha invandringskritiska åsikter. Och ingen reagerade utan tyckte att hans åsikt var fullt acceptabel. Skrämmande.

Dom flesta reagerade, men vågade inte yttra sig!
Så är det!
Citera
2011-06-14, 14:06
  #114
Medlem
Det finns ingen yttrandefrihet i Sverige eftersom folk är så måna om sin sociala fasad att de inte vågar säga vad de tycker.
Citera
  • 9
  • 10

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback