Citat:
Ursprungligen postat av
anteri17
Och hur många matcher har Ramsey, Özil och Walcott spelat tillsammans?

Precis, och så är det ju med väldigt många lag.
Här tycker jag dock att Wenger misslyckats. Det kan inte vara någon överraskning att spelare går sönder under säsongen och då måste man också vara förberedd och anpassad efter detta. Ett friskt Arsenal skulle kunna utmana ett friskt City, men det funkar inte så. Och när spelet havererar totalt när dessa tre inte är tillgängliga är något fel. Lagets spelidé måste funka oavsett vilka som spelar.
City har hanterat sina skador väldigt bra, medan Arsenal fallit ihop. Detta hör såklart ihop med de ekonomiska musklerna i lagen, men någonstans måste Arsenal hitta en lösning. Det är inte första gången skador fått dem att klappa ihop.
Sen kan man givetvis inte säga att City skulle vinna överlägset utan skador, eftersom att alla lag dras med dem. Det är en del av spelet, som inte Arsenal är tillräckligt bra anpassade efter.
Edit: Skriver från mobilen... Ursäktar konstiga stavfel.