Citat:
Ursprungligen postat av OmenNej
Man behöver inte ligga med ngn annan person för att bevisa att man vill ut ur förhållandet. Jag tycker det är enklare att säga det rakt ut (alltså kommunikation) och dessutom behöver man inte såra h*n. Jag tror faktiskt du hellre vill att din flicka/ pojke säger vad som är fel än att de knullar en annan person för att de inte är nöjd med ert förhållande. (?)
Jag sa aldrig att man behöver det heller. Men när en person är otrogen så har den fått bevisat för sig att relationen är fel. H*n har insett något som h*n var omedveten om och som är av stor betydelse. Att vara i en felaktig relation är ett grovt handikapp.
Varför är det mer sårande att någon agerar än att någon talar ut? Det är samma budskap som levereras.
Om en tjej jag gillar hittar en annan så är det bra för henne, varför skulle jag ta illa upp av att hon tagit ett steg vidare i livet? Är hon min tjej så är det för att jag älskar henne och då vill jag ju hennes bästa, då kan jag ju inte bli sur över att hon gör det som känns rätt. Det säger väl sig självt?
Och det finns ju så många andra fina tjejer, det hela är en ny öppning för mig att hitta nya tjejer, även om jag hade varit en sån som blir ledsen av att "bli lämnad" så hade jag varit positiv och sett möjligheterna istället för de inbillade plågorna.
Jag har aldrig varit med om att bli lämnad för någon annan eller blivit bedragen, men jag vet var jag har mig själv och att något sådant trivialt inte skulle rubba mig.