Citat:
Ursprungligen postat av Arne.Anka
Idiotgnäll tillför fortfarande ingenting till tråden

Det brukar inte vara populärt hos andra om man klankar ner på folk fastän man själv har gjort fel, avsiktligt eller ej.
Vill rätta dig lite, inte för att klaga eller tjafsa utan snarare för att upplysa lite.
Nästan inga av de tillstånden du nämnde en sjukdom utan de är istället t.ex. neuropsykiatriska funktionshinder/funktionsnedsättning (ADHD och asperger, dock inte på samma sätt), autism är resultatet av en abnormal neuroutveckling och klassas väl mer som en neuropsykiatrisk störning eller skada.
Angelmans syndrom är dock en neurogenetisk sjukdom och nog det enda av tillstånden, utöver vissa former av autism, som jag skulle klassa som efterblivenhet.
I alla fall;
Bemöt dessa människor precis som du skulle bemöta vilken annan människa som helst, särbehandla dem inte såvida de inte specifikt vill behandlas på ett speciellt sätt i en viss situation. En person med ADHD kanske föredrar om det inte är så rörigt eller ljudligt omkring dem när de ska försöka koncentrera sig, medan andra med ADHD kanske vill ha väldigt mycket ljud för att försöka stänga ute små och skarpa ljud som vanligtvis skulle distrahera dem.
Om någon med angelmans syndrom stirrar på dig genom en fönsterruta så är det nog bara att ignorera dem, det handlar ju trots allt om ett förståndshandikapp och de förstår nog kanske inte riktigt själv vad de gör.
En person med angelmans kanske befinner sig på samma intellektuella nivå som en sjuåring, försök att interagera med dem utifrån det perspektivet.
En sak du kan göra är att du läser på lite om tillstånden, det kan vara nyttig information och du kanske lär dig att förstå hur en person med en viss diagnos tänker eller känner i en viss situation, du kanske kan förstå varför de tänker och känner som de gör.
Det finns mängder med information här på flashback om t.ex. ADHD och asperger, bara att söka på!