Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-05-24, 12:55
  #13
Medlem
Macke85s avatar
Inte fan skulle jag försvara Sverige!
Jag sticker då hellre till typ Finland och hjälper dom att kriga.
Svenska folket vill inte ha ett försvar. Inte politikerna heller.. Så varför ska jag då offra mitt liv för dem?

Riktigt skitland dessutom!!! Sverige var bra fram till typ mitten av sextiotalet. Sen gick det utför... Miljonprogrammen, Olof Palme, Budgetunderskott, nedmontering av skolan.. Allt började på sextiotalet när Palme var sekreterare åt Erlander.
__________________
Senast redigerad av Macke85 2011-05-24 kl. 12:57.
Citera
2011-05-24, 12:59
  #14
Medlem
Tomillidoms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av salxar
http://en.wikipedia.org/wiki/NATO#Eu...ic_Partnership vi är "Partnership for Peace" innebär inte det ett skit då?

Vad är bästa landet att fly till? Finland? Är det många som pratar svenska där?
Ja, finland har Svenska som 2a språk.

Jag lär ju flytt ganska snabbt :]
Svenska försvaret är ju ett skämt, så vi lär ju inte kunna försvara oss för 5öre.
Citera
2011-05-24, 13:16
  #15
Avstängd
styckets avatar
Finns ingen heder i att försvara detta land, så nej. Jag skulle fly.
Citera
2011-05-24, 13:41
  #16
Medlem
Verkligen allihopa? Skulle ni fly?
Jag är väl kanske inte världens patriot men tanken på att, låt oss säga ryssen, skulle marschera med målet att bränna ned mitt land... Jag skulle stanna och slåss. Aldrig i helvete att jag skulle överge Sverige.

Att fly är inget alternativ för mig.
Citera
2011-05-24, 13:54
  #17
Medlem
Gameboy92s avatar
Sverige har blivit invaderat, men det var vår regering som bjöd in vandalerna.
Ser ingen anledning att försvara mitt land som det ser ut idag.
vi har en stolt historia men dagens Sverige är patetiskt.
Jag hade dragit till Finland och lämnat vänsterslöddret att inse sitt misstag (vilket de förmodligen fortfarande inte skulle göra) För att sedan med hjälp av Finlandssvenskarna och andra Svenskar i exil, göra comeback i Gustav Wasa stil och köra ut inkräktarna, avrätta den forna regeringen för landsförräderi, och utnämna mig själv till kung.
Citera
2011-05-24, 14:07
  #18
Medlem
Fly.
Citera
2011-05-24, 14:12
  #19
Medlem
pundarfans avatar
ja nog hade man flytt , vad fan skall man försvara ett land som Sverige för? skulle dra till Finland med båt är bara en 10-15mil drygt..
Citera
2011-05-24, 17:10
  #20
Medlem
Silvermoons avatar
Verkar som om många hade flytt.

Jag är långt ifrån en patriot, Sverige har många imperfektioner och så vidare.

MEN!

Sverige är det enda landet jag känner och jag vet ärligt inget annat land på rak arm som är rätt och slätt bättre, det är här jag har min frihet(nåja), det är här jag har mina vänner, min familj och antagligen min framtid...

Så jag skulle utan tvekan kämpa, om försvaret ville ha mig(har ingen militärutbildning), men inte för Sverige utan för mig själv. Min, mina vänner och min familjs frihet är det tamefan ingen som ska ta och jag viker mig inte en tum.

Ärligt talat så ser jag människor som flytt från krig i sina hemländer lite som fegisar. Om man inte vågar stå rakryggad och slåss för sin frihet, förtjänar man verkligen frihet då?

Det enda flykt genererar är till slut ett land som efter kriget är avbefolkat på utbildade(då det oftast är dessa som har pengar nog att fly), ett land som har extremt svårt att komma igång igen osv.
Citera
2011-05-24, 17:22
  #21
Medlem
Raxxorzs avatar
Jag skulle försvarat mig själv och min familj, samt de jag älskar. Så fan heller att jag skulle försvara tex. Rosengård.


Men det troligaste är att man flyr till skogs, plockar med sig så mycket och många man kan, och beger sig. Väl där uppe i skogen är väl enda gången man skulle kunna bjuda motstånd. Lite Vietnam, minus hjältemod. Jävla granskogar, inte en enda chans att tyngre fordon skulle kunna ta sig fram där.
Citera
2011-05-24, 17:27
  #22
Medlem
Beror väll på vem den förmente angriparen skulle vara. Min lojalitet är med befolkningen och dess välbefinnande inte med den korrupta stadsapparaten som vill suga sista droppen ur befolkningen.
Citera
2011-05-24, 18:04
  #23
Medlem
Skulle stanna kvar och tillsammans med några polare startar vi en liten guerilla grupp som plundrar, stjäl och skjuter dem vi känner för. Antagligen skulle nog en och annan soldat av det invaderande landet också få smaka på bly om vi korsade varandras vägar.
Citera
2011-05-24, 18:45
  #24
Medlem
Typiskt svenskt.
Inte våga stå för något, inte ens det egna landet.
Bådar gott =)
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback