Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-05-23, 11:28
  #1
Avstängd
Regeneration1s avatar
Jag har haft Efexor nu i över 3 år, jag står på 3 x 75mg per dag men jag känner mig fortfarande ganska deppig och nedstämd. Har jag för låg dos tror ni? Kanske ska be läkaren öka dosen, jag vet inte. Eller har ni förslag på andra preparat som är bra?

Mvh
Citera
2011-05-23, 11:45
  #2
Medlem
Slingshots avatar
Vissa dagar mår man ju sämre, så behöver ju inte betyda att Efexorn har tappat i effekt. Men märker du att det inte hjälper alls lika bra som förr så kan du ju testa andra preparat som Cipralex o Zoloft eller först testa o höja dosen. Concerta som du tar hjälper ju också till en viss del mot depression. Själv föredrar jag Cipralex pga att den har få interaktioner med andra droger, börjar verka snabbt och har få biverkningar. Så Cipralex ihop med din Concerta kanske vore något?
Citera
2011-05-23, 11:47
  #3
Avstängd
Regeneration1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slingshot
Vissa dagar mår man ju sämre, så behöver ju inte betyda att Efexorn har tappat i effekt. Men märker du att det inte hjälper alls lika bra som förr så kan du ju testa andra preparat som Cipralex o Zoloft. Concerta som du tar hjälper ju också till en viss del mot depression. Själv föredrar jag Cipralex pga att den har få interaktioner med andra droger, börjar verka snabbt och har få biverkningar. Så Cipralex ihop med din Concerta kanske vore något?

Ska fråga läkaren om detta Tack Slingshot, kolla din ibox bl.a
Citera
2011-05-23, 22:59
  #4
Medlem
Astenikers avatar
Övriga droger -> Psykofarmaka

/Mod.
Citera
2011-05-24, 19:40
  #5
Medlem
UT64s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regeneration1
Jag har haft Efexor nu i över 3 år, jag står på 3 x 75mg per dag men jag känner mig fortfarande ganska deppig och nedstämd. Har jag för låg dos tror ni? Kanske ska be läkaren öka dosen, jag vet inte. Eller har ni förslag på andra preparat som är bra?

Mvh
En känd kombination är Efexor + Remeron på kvällen = California Rocket Fuel
Lär lösa upp de mest envisa depressioner! Annars går det säkert utmärkt att bara
öka dosen av Efexor.
Citera
2011-05-26, 20:50
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slingshot
Vissa dagar mår man ju sämre, så behöver ju inte betyda att Efexorn har tappat i effekt. Men märker du att det inte hjälper alls lika bra som förr så kan du ju testa andra preparat som Cipralex o Zoloft eller först testa o höja dosen. Concerta som du tar hjälper ju också till en viss del mot depression. Själv föredrar jag Cipralex pga att den har få interaktioner med andra droger, börjar verka snabbt och har få biverkningar. Så Cipralex ihop med din Concerta kanske vore något?


Citalopram (cipralex) gav mig extrem panikångest vid maxdos annars noll effekt. Iofs är det svårt att säga att det berodde på medicinen men har aldrig mått så dåligt som när jag gick på den. När läkarna efter 2-3 veckor fortfarande inte ens börjat diskutera byte av medicin så försökte jag begå självmord.

Åter till topic:

Jag går nu på efexor 150mg och har gjort det i drygt 2 månader. Jag har inte känt minsta effekt, varken i form av biverkningar eller antidepressiv effekt. Vad jag förstått och läst ska efexor (venlafaxin) vara en mycket potent antidepp och mina kontaktpersoner blir mest förvånade över att jag inget känner och hävdar att många av deras tidigare patienter haft mycket bra hjälp av just detta preparat.

Jag har snart en ny läkartid inom kort och min ångest ökar stegvis, panikångesten har nått en sådan nivå att inte ens 40mg stesolid hade någon verkan. Tidigare har jag tagit 5-20mg i veckan så borde inte direkt ha någon tolerans värd att prata om.

Vid mitt förra möte var läkaren skeptisk till att höja dosen på efexor och jag antar att det är den "lösningen" han kommer ta till nu när det blivit värre. Men för mig känns det inte som en lösning alls, förmodar att nästa steg är 225mg och jag kan verkligen inte se varför denna doshöjning helt plötsligt skulle göra att medicinen verkar.

Jag har sökt runt som en galning men de alternativ jag hittat verkar antingen svagare eller sämre på andra fronter.

Vad bör jag säga vid läkarkontakten? Den senaste perioden har jag för första gången någonsin behövt äta några avsevärda mängder stesolid och jag skäms över att jag som tidigare klarat mig månader på 250mg nu snart har slut efter enbart någon vecka.

Samtidigt är det inte benzo jag är ute efter utan en antidepp som fungerar, frågan är vad fan det kan vara? Citalopramen och venlafaxin har visat sig verkningslösa och nu är inte stesoliden tillräckligt för att hålla tillbaka min starka panikångest.

Har ett förflutet som missbrukare (på pappret) trots det har de varit vänliga med att skriva ut små doser stess, vill verkligen inte att jag ska uppfattas som någon som fiskar efter tabletter.

Just nu funderar jag på att fokusera samtalet kring antideppen och sedan nämna att stesoliden inte hjälpt mot min panikångest. Får jag en fungerande antidepp så får jag väl skaffa någon starkare benzo på illegal väg ifall stesoliden fortsätter att vara verklös. Med tanke på att jag skrevs in på psyket efter ett självmordsförsök involverande tunga benzos, morfin m.m. så vågar jag helt enkelt inte be om benzo igen så här kort efter senaste tillfället. Har aldrig missbrukat ovanstående utan de inhandlades "for the sole purpose of death".

Vad finns det för alternativ, kommer jag avfärdas som en pillertrillare om jag förklarar likt ovan? Läkaren är en trevlig person och verkar förstående men samtidigt väldigt skeptisk mot psykofarmaka generellt.
Citera
2011-06-26, 12:35
  #7
Medlem
Kaylos avatar
Riktat till Phailure.

Alla reagerar olika på olika droger och dos.
Jag har tagit efexor/venlafaxin i lite över 2 år nu så vill bara skriva en kommentar.
150mg för mig själv är när jag är inne i en "bra" period och känner då knappt av det förutom att jag är lite likgiltig. Du skriver att du är tveksam till högre dos men i mitt fall spelar dosen väldigt stor roll. Går jag en bra bit över 300mg(kapslar) per dag så känner jag verkligen av det. Tog bort udden av min depression. Jag blir fortfarande sne ibland o aggresiv men jag känner definitivt av dosändring. strax innan 400mg blir jag otroligt likgiltig och mina känslor försvinner. Känns som jag ligger fängslad i ett tomt skal som inte känner nått psykiskt eller fysikt. Jag får snabbt tolerans för E men jag gillar att ta E när det ger effekt för det ger mig en väldig kick och jag blir pigg o glad och gillar att ha kul. Tar det ihop med koffein. Med bara efexor känner jag mig för nertryckt även om jag inte får några riktiga depressioner som innan, är mest ett kolli.
Så innan du är klar med efexor/venlafaxin tycker jag absolut att du ska testa det i högre doser så du kan med rättvisa säga vad du tycker. dock tar det en tid att vänja sig vid nya doser så inget du gör samma vecka.
Jag hade gärna testat annat men får inte annat utskrivet än det och zolpidem av min läkare.
Jag har ingen stor erfarenhet inom ämnet men egna erfarenheter av sertralin, mianserin, cipralex, efexor/venlafaxin samt E som i stort sett är det enda outskrivna jag testat.
Bieffekter är en helt annan story. Det har jag fan fått lida av

Regeneration1:

Om det inte hjälper med bara den medicinen kanske du ska ta och testa att blanda som tex i mitt fall med E. Man kan inte blanda hej vilt utan ta det lugnt och läsa lite och prata med folk. Har man inte bråttom är chatten jättebra då man kan snacka live med andra och få tips och insikt i andras erfarenheter och situationer.
__________________
Senast redigerad av Kaylo 2011-06-26 kl. 12:38.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback