Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2011-05-19, 23:27
  #13
Medlem
Käg Malaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av In-Fredel
Det blir ännu konstigare när en prepositionsfras följer: Lycka till på måndag nu! Lycka till med studierna! Här kan jag till och med tänka mig att betona lycka. Här kan det ju inte vara fråga om en ellips.

Kan det inte vara fråga om en ellips som fått eget liv? "Lycka till" uppfattas rimligen inte som en ellips i dagsläget - särskilt i och med att det inte längre går att säga "lycka till ditt företag" och dylikt - och kan därför konstrueras som andra partikelverb ("Ställ upp på måndag nu!"). Naturligtvis kan man då ifrågasätta om det är en ellips i dagsläget, men det är väl mer en akademisk fråga - det intressanta borde väl vara hur frasen uppkommit?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback