Citat:
Ursprungligen postat av Mufasaa
Jag jobbar på teknikmagasinet och vill bli en bättre säljare generellt. Finns det några bra böcker som man kan läsa som rör sig om försäljning osv?
Byt jobb till ett säljjobb med krav.
Ett sätt att nöta in det.
Vill du "studera" så ska du studera diverse manipulationstekniker, pick up artist-böcker och böcker så som konsten att läsa tankar och dyl.
Det handlar om att kontrollera personen mitt emot dig, hela essensen utav försäljning är kontroll och påverkan.
Har jobbat med det aktivt i 4 år, är sjukt duktig på det kan jag ärligt säga, har varit på 5-6 olika utbildningar och även utbildat andra inom ämnet.
Antingen så har du en sjukt säljande personlighet och energi som smittar av sig och gör kunden emotionell, eller så gäller det helt enkelt at vara lite psyko.
Enkelt sumerat.