Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-05-13, 09:48
  #1
Medlem
Jag har en AUDI A6 '94 2.6 och tankar upp till hälften etanol. När jag tankar för mycket etanol ta det bara längre tid att starta bilen. Nu undrar jag vad som krävs för att kunna köra helt på etanol?

Vilka delar i bilen/motorn måste man byta?
Finns det specialiserade verkstäder som gör det?
Vad kostar det?
Citera
2011-05-13, 10:13
  #2
Medlem
aafaans avatar
läs igenom denna hemsidan http://www.etanol.nu/
Citera
2011-05-13, 10:53
  #3
Medlem
miklons avatar
Som sagt, på etanol.nu finns mycket svar.

Kort sammanfattning:

Det man behöver göra är att öka inflödet av bränsle till motorn, eftersom energiinnehållet i etanol är lägre. Det finns två relativt enkla sätt att göra det, om det är en insprutningsmotor:

1. Att öka bränsletrycket genom att byta bränsletrycksregulator (BTR)
2. Att öka tiden för bräsleinsprutningen genom förlänga signalen till spridarmunstyckena

Alternativ 1 är förmodligen det billigaste, men är mer oflexibelt. En kraftigare BTR kostar några hundralappar, upp till en tusenlapp kanske, sen tillkommer lite slang och monteringsmaterial. Sen gäller det att spridarmunstyckena klarar det högre trycket också, men de brukar vara överdimensionerade. Vissa japanska bilar har ganska klena munstycken har jag fått för mig. Nackdelen är att man anpassar bränsletrycket efter en viss etanolmängd (85% som det är i E85), tankar man sedan bensin så måste man ställa ned trycket igen, antingen genom att byta regulator igen, eller genom att ha en ställbar.

Alternativ 2 är dyrare, men fördelen är att man då kopplar in en liten databox som styr det hela, den sätts mellan motorns styrbox och spridarmunstyckena och förlänger helt enkelt signalen från bilens dator. Den kan i de flesta fall läsa av lambdasonden för att se hur motorn går och på så vis anpassa sig efter aktuell etanolinblandning. Det innebär att om man tankar bensin så kommer motorn gå som vanligt, tankar man ren E85 så kommer insprutningen anpassas efter det. Ett sånt kit kostar nånstans runt 2-4 000 kr beroende på leverantör. De brukar också ha kallstartshjälp som anpassar signalen när bilen är kall, eftersom etanolen är mer svårantändlig än bensin.

Att få jobbet utfört går kanske på någon tusenlapp hos verkstaden, i bägge fallen är det rätt enkla ingrepp.
Citera
2011-05-13, 10:54
  #4
Medlem
JohnMiltons avatar
Miklon glömde ett sätt. Byt till större spridare helt enkelt!
Citera
2011-05-13, 11:48
  #5
Medlem
miklons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnMilton
Miklon glömde ett sätt. Byt till större spridare helt enkelt!

Sant, det tänkte jag inte på. Fast då har man det omvända problemet så att säga, dvs att det gäller att man får tillräckligt tryck. Fast det är väl samma sak där, delarna ligger sällan på gränsen, så regulatorn klarar förmodligen av det i de flesta fall.
Citera
2022-03-23, 12:52
  #6
Medlem
Gingers avatar
Skakar liv i denna tråd igen

Vad tror ni om att köra på hundra procen Etanol i dagens Sverige?
Citera
2022-03-23, 12:56
  #7
Medlem
Willy-45s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ginger
Skakar liv i denna tråd igen

Vad tror ni om att köra på hundra procent Etanol i dagens Sverige?
Meningslöst.
Det går åt 30% mer etanol än bensin. I o m att subvent på etanol upphört blir det inte billigare.
Citera
2022-03-23, 16:15
  #8
Medlem
Kloges avatar
Jag har märkt att upp till ca 30% e85 i tanken inte påverkar förbrukningen nämnvärt
Citera
2022-03-27, 14:10
  #9
Medlem
Vanstyretstids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ginger
Skakar liv i denna tråd igen

Vad tror ni om att köra på hundra procen Etanol i dagens Sverige?

Inte i Sverige men kör ner till Frankrike där det kostar runt 9kr litern.
Skatte korruptionen i Sverige är äckligt hycklande, borde vara skottpengar på miljöpartister
Citera
2022-03-27, 14:25
  #10
Medlem
Vanstyretstids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Willy-45
Meningslöst.
Det går åt 30% mer etanol än bensin. I o m att subvent på etanol upphört blir det inte billigare.

Det stämmer inte, min Saab 2007 Sportchassi biofuel drar nästan det samma på éthanol, kan vara + - 10%.
Det betyder väldigt mycket här där éthanol E85 ligger på 9kr litern.
Men visst Saab är Saab, ett unikt välfungerande bygge som inte går att jämföra med dagens plast byggen och skräp bilar som inte tål att köra på en gris förens både förare passagerare dör som krossade tomater utan pasta men kraftig bastu brand och giftiga gaser.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback