Citat:
Ursprungligen postat av möbelklister
Vad är det för straff som är så lindrigt att man hellre tar det än att bli portad från några moralistiska butiker och krogar?
Nej, nu har du uppfattat någonting fel. Låt mig försöka förklara allt från början, lite grundligare, så att man kan få en hum om hur detta kan fungera.
Alla människor som agerar på marknaden har ett rationellt egenintresse att inte göra affärer med t.ex. mördare och tjuvar som vägrar att sona sina straff. Likaledes är det rationellt att samarbeta för att gemensamt kunna undvika dem, snarare än att bara undvika de som har gjort oförrätter mot en själv. Dessa samarbeten(Eftersom statliga rättsväsenden är undermåliga, är det inte helt otroligt att sådana här samarbeten skulle kunna uppstå även i en NV-stat.)
Detta har dubbla fördelar: man både tjänar på att inte göra affärer med en riskabel individ, och individen straffas. Därför är det ett ovanligt straff i att det har en negativ kostnad, dvs. en vinst i att utmäta detta straff i förhållande till andra sorters straff.
När sådana här samfund uppstår så är de enbart ett supplement till det våldsbaserade rättskipningssystemet. Men, om allt flyter på bra i samhället, så kommer man att komma till ett utvecklingsstadium sådant att förlusten i att bli exkluderad av alla agenter på marknaden är så stor att det inte längre är nödvändigt med våldsbaserade straff. Det räcker med hot om exklusion, snarare än hot om våld, för att få människor att kompensera sina offer för skadorna de uppburit.
På så vis, så är det inte fråga om att bli portad från "några moralistiska butiker och krogar" utan från massor av agenter på marknaden. Moralism i stil med personlig moralism handlar det inte om, men däremot ickeaggressionsprincipen.
Om det är någon som undrar om rättssäkerheten i ett sådant här system, så kan jag skriva om det senare.