Citat:
Ursprungligen postat av Fishbone Mash
Jo precis, det blir ju nästan som att ta ett B dur. Barré med pekfingret, ringfingret på G-strängen 4:e bandet och lillfingret på B-strängen 4:e bandet. Då kan du ju ha vänsterhanden (om du nu är högerhänt) i samma läge hela tiden under hela takten, vilket är bekvämt.
(Skriv sträng 1-6 istället för G-strängen, B-strängen osv annars blir jag blir förvirrad

)
Aha okej, nu börjar jag fatta. Men tar man bara ett barré ifall det är två toner på samma band, och ifall tonen på sjätte strängen och sen kanske den andra tonen är på andra strängen? Eller kan dom vara lite utspridda hur som helst på bandet? Tex sträng 1 & 4 på samma band.
Kan visa ett exempel hur jag menar.
|-8-----7------
5-----|
|---
5-----
5------
5---|
|-----
5-----
5------
5-|
|--------------------|
|-0------------------|
|--------------------|
De fetmarkerade femmorna, kan jag ta tonerna som ett barré för att det ska låta bättre? Eller måste tonen vara högst upp där vid nollan för att man ska kunna ta ett barreackord?
Alltså ta ett barré på femte bandet och hålla lillfingret på band 8 sträng ett som i början och sen samma sak men band 7 och sträng ett sedan bara ett barre när det står tre femmor.