Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-09-12, 14:54
  #109
Medlem
Om man skulle köpa en Freelander 2 var skulle man då serva den om man bor i Norrland ?
Nordligaste försäljare finns i Borlänge !
Citera
2013-07-25, 16:34
  #110
Medlem
nej köp en land rover serie2 88 det är en riktig bil för män.
Citera
2013-09-20, 17:07
  #111
Medlem
HRTs avatar
Jag har idag en mindre SUV men ämnar byta till större och troligen en Volvo XC90
Min fråga gäller en Discovery 3, hur pass mycket dyrare I drift som service, reservdelar, och bränsle är en Discovery 3 gentemot en Volvo XC90???
Vad kostar ex kamrems byte på en discovery3/range rover med samma motor
Vad är service intervallen 1500mil?

Tacksam för svar
Citera
2013-09-20, 18:31
  #112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HRT
Jag har idag en mindre SUV men ämnar byta till större och troligen en Volvo XC90
Min fråga gäller en Discovery 3, hur pass mycket dyrare I drift som service, reservdelar, och bränsle är en Discovery 3 gentemot en Volvo XC90???
Vad kostar ex kamrems byte på en discovery3/range rover med samma motor
Vad är service intervallen 1500mil?

Tacksam för svar

Land Rover-klubben har ett bra (gratis) forum med mycket tips, googla.

Disco 3 är dyrare i drift, men så är den ju betydligt mer komplicerad och komplex också. Plus att det är mycket småfel på LR... Men jag hade valt discon alla dagar i veckan, bättre komfort, bättre både på och av vägen...ett enkelt val.

Jag vet inte intervallet på service, kamremen är väl på runt 15' mil. Korta serviceintervaller är dock bra, då håller grejerna.
Citera
2013-09-20, 22:08
  #113
Medlem
HRTs avatar
jo men jag kommer vecko pendla långt och komfort är a och o.
men om en Volvo kostar 5000 sek generellt per service och en discovery 10 000 är det inte intressant
byta kamremmen på en normal bil ligger på 7-8000 och brukar ske vid 9000 mil och igen vid 18000 undantaget är de som har kamkedja där brukar det vara mycket billigare. Jag kan inte betala dubbelt för allt menar jag bara för det står landrover på bilen. Sen har ju en Volvo xc90 otroligt fin komfort och billigare på bränsle men om landrover d3 inte är mycket dyrare kan den vara intressant
Tack för svar.
Citera
2013-09-20, 22:17
  #114
Medlem
Daineas avatar
Discovery 3 är en trevlig bil. När den fungerar... Jag hade hellre antingen köpt en 2a eller om ekonomin tillåtit det en 4a.
Citera
2013-09-20, 23:39
  #115
Medlem
HRTs avatar
Va? är kvaliten så dålig?
Hur är då range rover eller en nyare freelander 2?
Discoveryn har ju varit land roverns arbetshäst genom åren. Den tilltalar mig utseende mässigt
Range rovern är ju deras lyxbil.
Men jag funderar på en bil I 200-250 tusen kronors klassen, för 250 tusen får man en fin discovery eller range rover men det ska ju gå ihop ekonomiskt.
Citera
2013-09-21, 07:17
  #116
Medlem
Daineas avatar
Freelander 2 känner jag inte till, vet bara att 1an inte var något att hänga i hjulgranen så att säga. Men det säger ju inte något om 2an då jag inte känner till något annat bilmärke i världen som är så ojämn kvalitet mellan olika generationer i samma modellfamilj.
Discovery är överlag en väldigt kompetent och bra bil. Jag har än så länge inte hört om någon ägare av en Discovery2 som varit missnöjd, samma tycks gälla för Discovery4 (som i teorin inte ska skilja sig särdeles från en 3a men ändå tycks plågas med färre fel).
Range Rover känner jag inte tillräckligt för att vilja uttala mig, men har inte hört något ont om någon av modellerna.
Något att nämna sedan du jämförde Discon med XC90 är att det är två helt olika typer av bilar om du tänkt dig att köra även på platser där det inte är avsett att köras; Discoveryn går att köra i skog och mark, det ägnar sig XC90 inte till.

PS: om jag hade haft den sortens bilbudget så hade jag kikat på Land Cruisern. Den är ju närmast skottsäker samtidigt som den passar till de flesta uppgifter man kan önska av en bil.
__________________
Senast redigerad av Dainea 2013-09-21 kl. 07:24.
Citera
2013-09-21, 13:10
  #117
Medlem
HRTs avatar
jag bor ute I skogen men en Volvo duger fint, sen reser jag numera mycket I bil och vill ha en bra bil med fin komfort. Tror nog det blir en Volvo för mig ändå.
Har kört både landcruiser, patrol och G wagon på jobbet utomlands och de är ju stora törstiga bilar. Jämför jag med en Volvo xc90 eller en bmw x5 så är ju komforten bättre I de sistnämnda och visst är det olika bilar men en range rover eller freelander 2 är ju heller Inga offroad bilar.
Citera
2013-09-21, 13:50
  #118
Medlem
Daineas avatar
Ja, helt sant det. Tänkte mest eftersom du var inne på discon som är en väldigt kompetent offroadbil. Dock tror jag att du underskattar Range Roverns kapacitet; den klarar mer än de flesta tror.

Med dina krav och prioriteringar låter faktiskt Volvon som det förnuftigaste valet imho.
Citera
2013-09-21, 18:22
  #119
Medlem
HRTs avatar
Ja jag tror det även om jag haft en äldre discovery V8 från 1992 men den var som en traktor o köra på stora vägen. Discovery 3 tilltalar mig hur den ser ut och är en kompetent 4x4 bil. Även freelander 2 är tilltalande men väldigt liten plats för förare osv.
Nu vet jag inte kostnaden men kan tänka mig att en vanlig Volvo xc90 2008-2009 för 200-250 tusen har en service kostand på ca 5000 sek. Antar att Discovery 3 och range rover är dubbelt så dyr om inte mer?
Men eftersom jag ska köra mest på stora vägen till Sthlm så tror jag Volvon är mest lämpad eller en Bmw X5 eller något liknande.
Volvon kostar 6-7000 sek I skatt och en discovery 3 låg på ca 12-13000 sek I skatt och är då servicen dubbelt så dyr och den dessutom drar mer bränsle är det ju inte så attraktivt. Finns rätt bra kompetenta bilar för offroad körning som Nissan Patrol, G wagen osv som går att få från ca 50 000 ..
Citera
2013-09-21, 18:36
  #120
Medlem
Daineas avatar
Hoppas du ursäktar mig om vi talar förbi varandra här. Men servicekostnader är ditt minsta problem om vi talar om Discovery3; den stora kostnaden är alla övriga reparationer. Har du otur slutar du som antingen min far eller en av mina kunder med över 100 000 på fakturan (farsan tröttnade till slut och köpte en Sportage som han heller inte blev nöjd med, kunden bytte 3an mot en 4a).

Att jämföra en LC för 50k är inte helt rättvist mot en för 250k heller.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback