Citat:
Ursprungligen postat av Watchman
Så kan det gå när Staten kapitulerar inför en massa barbarer.
Samma visa varje gång, så är det när man gör lagen till ett skämt.
Finns en bra lag i Gamla Testamentet där samhället får slå ihjäl just den här typen av ungar där varken aga eller annan disciplin fungerat, den borde användas i Sverige , då skulle det räcka med att hänga ett par stycken av de sen så är problemet löst och resten håller sig i skinnet tills de blir vuxna och glömmer bort läxan och då gör de något brott och blir avrättade för det.
Bara titta på hur de beter sig, de är inte rädda för något, det är därför man har hårda lagar för att sätta skräcka i såna här.
Romans 13:4 For he is the minister of God to thee for good. But if thou do that which is evil, be afraid; for he beareth not the sword in vain: for he is the minister of God, a revenger to execute wrath upon him that doeth evil.
I Sverige är det tvärtom där lagens väktare blivit en terror för de goda och en välsignelse för de onda.
Det är som du skriver, om staten visar sig vek så kommer skrupelfria människor att utnyttja detta. Problemet med Sverige idag är att staten är helt för vek och godtrogen samtidigt som vanliga människor är för fega och bara tackar och tar emot i takt med att de får ta emot ännu mer skit.
Nu är jag inte så mycket för religion själv men jag tror nog att du har rätt uppfattning om att man borde hänga ett par av dessa ligister för att visa vem som bestämmer. Att kapitulera för den här typen av människor kommer att få farliga konsekvenser för samhället.