Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-05-01, 14:46
  #1
Medlem
SoftarPauls avatar
Tjena! Mina Lowryder-fröer håller just på att gro. De lär vara färdiga för plantering till helgen. Jag bor nära en ganska perfekt skog och vill plantera fröna där för att slippa nojja. Eftersom det inte är jättelätt att få dem att växa när de är i fröstadiet så är min plan att gräva en grop i denna skogsdunge, fylla hålet med vanlig blomsterjord, stoppa ner fröerna, vattna lite och sen för att öka fotosyntesen så tänkte jag sätta ett glas/burk ovanför varje frö. Detta borde väl ge en bra växthuseffekt? Sen när de börjar växa till sig kan man byta till en större burk och sen när de är stabila så får de växa fritt.

Vad tror ni om detta? Är det möjligt? Några andra tips?
Citera
2011-05-01, 18:45
  #2
Medlem
perineums avatar
Ta en PET flaska, ta bort etiketten, skär bort botten och skruva av korken.
Där har du ett perfekt litet växthus.
Citera
2011-05-01, 19:09
  #3
Medlem
SoftarPauls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av perineum
Ta en PET flaska, ta bort etiketten, skär bort botten och skruva av korken.
Där har du ett perfekt litet växthus.
Och det fungerar galant?

Funderar på att låta den stå i ett övergivet hus(fönster åt sydsidan) tills de växt till sig lite, sen plantera. Borde kanske köra med PET-växthuset i fönstret också?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback