Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2011-04-24, 21:23
  #13
Medlem
brisingrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av doog.si.top
Okej! Tack för hjälpen
Belysningen har vi redan automatisk, hur många timmar kör du de första veckorna?
Tror ändå jag köper en luftfuktare för 400,- och sätter en fläkt som blåser rakt på plantorna så de inte blir för varma. För har man plastpåsar runt om kan man ju inte fläkta dem?

Menade mer om plantan överlever om man skulle t.ex. behöva åka bort en dag eller två. Om de klarar sig på luftfuktaren och de vattnet den fick innan man åker. Eller om man bara glömmer bort plantan en kväll och kommer på det på kvällen dagen efter. Är det lixom försent då? Hur lång tid tar det för en planta att dö om man glömmer att vattna oavsett hur gammal den är?
Du kan använda 18/6, 20/4 eller 24/7. Spelar ingen större roll och finns delade meningar om vilken som är bäst. Man hör lika ofta att 18/6 är bäst som 24/7 (OBS! 24/7 betyder att ljuset är på dygnet runt och inte 24 timmar ljus och sju timmar mörker).

Jag kan rekommendera en luftfuktare från Kjell & Company.
> Hälsa, kroppsvård / Luftfuktare / 40443

Ja, plantan klarar sig säkerligen upp till fyra dagar utan vatten. De mest kritiska läget är de första två veckorna i den vegetativa fasen. Där kan de vara viktigt att hålla jorden fuktig och se till att man inte missar vattningen.

Omöjligt att säga exakta antal timmar/dagar/tider/temperaturer med mera då en plantas död har flera anledningar.
Citera
2011-04-24, 21:37
  #14
Medlem
Ondves avatar
Kan ju flika in med att krukans storlek kommer ha en avgörande betydelse i hur länge du klarar utan att vattna.
Jag kör med 5 liters kruka. 2 dagar skulle jag tippa är max tid mellan vattning för mig när de är hyffsat stora.
Mitt utrymme brukar dock vara ganska varmt. Oftast över 30 dagtid.
De verkar iaf inte ta någon större skada ifall de skulle slokna lite. Mina har då rest sig snabbt igen när de fått vatten.
Citera
2011-04-25, 14:43
  #15
Medlem
doog.si.tops avatar
P-jord finns ju bara i 50 litersstorlek! Lite bökigt att ta på bussen då jag inte har någon bil tillgänglig! Men jag har en annan påse med "Rörlunda Blomjord - För vackrare växter" som är blandad med gödsel! Duger den? Eller är just denna P-Jord viktig? Svara snabbt någon! Är i stan nu nämligen xD
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback