2011-04-26, 23:10
#313
Citat:
De har rättigheter. Samma som oss andra. Att definiera sig själv hos andra är ingen rättighet utan en möjlighet. Dvs transingen får se till att uppfattas som så mycket kvinna att inte andra provoceras och fattar att hon är/varit man. Det är så enkelt.
Ursprungligen postat av sephine
Huvudet på spiken -du är ju ett geni. Kateter åt alla som inte äger några rättigheter... *stön*
Jag kanske vill uppfattas som en snygg o trevlig person men jag kan inte kräva att andra ska uppfatta mig så utan jag får genom egen försorg se till att andra ser mig så. Varför ska det vara annorlunda med kön?
Citat:
Enligt dig tydligen. Möjligt att vissa länders lagstiftning ser ut så också så alltså även i ett juridiskt perspektiv men sedan när har staten rätt att tala om för oss hur vi ska definiera saker och ting? Lagstiftningen på området reglerar hur staten ska förhålla sig till dessa personer - inte hur vi andra ska se dem!
Ursprungligen postat av sephine
Egentligen är hon ju inte ens transsexuell per defintion om könskorrigerande operation genomgåtts.
Citat:
Frågan är försåtligt och korkat ställd på samma gång. Ska en ytterst liten minoritet ha rätt att kräva hur de ska uppfattas av oss andra när det gällande alla andra personer är upp till betraktaren att avgöra? Jag vägrar att referera till en transperson som "hon" om det uppenbart har varit en man. Att operation skett är oväsentligt. Om jag däremot uppfattar personen som kvinna men får reda på att vederbörande varit man, ja då kommer jag fortsätta upfatta personen som kvinna helt enkelt eftersom yttre attributen ger de signalerna.
Ursprungligen postat av sephine
Ska vi ens ha lagar i samhällen eller ska små små lakritstroll bestämma vad som är var och ens rättigheter?
Citat:
Hoppas du fick svar nu. Kom inte till mig och säg till mig hur jag ska uppfatta och definiera andra människor. En hund är inte en katt bara för att du eller lagen säger det. Det är helt enkelt upp till transpersonerna att vara övertygande - annars är det fullt förståeligt att de möter på patrull i vardagslivet och får konstiga blickar.
Ursprungligen postat av sephine
Frågorna och funderingarna är många. Vågar dock inte hoppas på alltför väl motiverade svar.
Gör mig häpen.
Gör mig häpen.

Vad jag skrev handlade om hur andra människor uppfattar dessa. Förstår du?