Citat:
Många lokförare har valt yrket just för att de tilltalas av att arbeta en del ensamma och hantera stora fordon. En del halkar in på det på ett bananskal, men det de flesta har gemensamt är nog att vi trivs ganska bra, även om det kan vara en del gnäl emellanåt. Säg vilket yrke som inte är i fara för AI i framtiden?
T.ex. ekonomer, kontorsarbetare mm mm kan lika väl också kanske bli överflödiga i framtiden eller få förändrade arbetsuppgifter. Man ska utbilda sig till det man vill arbeta med, och det kanske inte är samma sak hela livet fram till pension.
För mig passar yrket bra, tiden går fort när man arbetar och jag trivs bra.
T.ex. ekonomer, kontorsarbetare mm mm kan lika väl också kanske bli överflödiga i framtiden eller få förändrade arbetsuppgifter. Man ska utbilda sig till det man vill arbeta med, och det kanske inte är samma sak hela livet fram till pension.
För mig passar yrket bra, tiden går fort när man arbetar och jag trivs bra.
Håller med dig! Många kontorsarbeten löper dessutom ännu större risk att "robotiseras" då de endast behöver ersättas av mjukvara, medan "fysiska" jobb som t ex lokförare (eller sotare eller vårdare...) kräver dels mjukvaran dels helt nya fysiska lösningar. Lite skraj blir man dock när man sett bla Stadlers nya motorvagnar, och nya lok - som till och med kan starta upp sig själva vid en inprogrammerad tidpunkt och där den enda egentliga "felsökningen" man kan göra är att starta om loket. ERTMS och Shift2Rail är andra nymodigheter - tillika kraftfulla och omfattande projekt - som gör att lokförarjobbet kan komma att förändras snabbare än vi hoppas.
En stor nackdel med vårt yrke är att utbildningen är kort och att vi i princip bara lär oss att hålla i spaken. Resten får man för det mesta lära sig den hårda vägen eller på företagsinterna utbildningar som, liksom grundutbildningen, tenderar att bli mer och mer summariska. Detta gör oss begränsande i vårt yrkes- och branschkunnande, och därmed sårbara för teknisk utveckling. Det kan jämföras med exempelvis styrmän som går en fyraårig högskoleutbildning (sjökapten) och därmed får en helt annan bredd som de kan utnyttja när automatiseringshysterin breder ut sig inom transportsektorn, för att tex ta administrativa jobb eller nischa sig på annat vis.