Citat:
Ursprungligen postat av
JoyyeBoy
Du måste se skillnad på rött och grönt på väldigt långt håll, längre än vanliga trafikljus. Kör man utan ATC och kör som man får göra när man fått tillständ för detta 80 km/h, är det långa bromssträckor ändå, då måste man kunna se röda och gröna signaler, får inte bli något missförstånd.
Likadant med andra signaler vid t.ex växling med ficklampa, det får bara inte bli missuppfattningar.
När du kör bil ser du ju trafiksignalen och kan säkert räkna ut vilken ljusöppning som är röd, gul och grön, men det kommer inte att fungera på järnvägssignaler där vi har flera ljusöppningar.
Tyvärr kommer det inte gå igenom hälsokontrollen om man inte kan se rätt på färger, det kontrolleras med bland annat sådana pricktavlor med siffror som man bara kan se om man har normalt färgseende.
Förstår att det kan kännas tråkigt om man hittat något som man är intresserad av att prova på.
Jo, det är sant.
Det är avståndet, fast jag ser väldigt bra på avståndet, har inte problem med synen eller så, det är bara när jag ser dessa tavlor med färgprickarna som du nämner som jag inte kan se rätt.
Jag kom på detta för 3 dagar sedan, så det är inte så värst ledsamt för mig. Kommer nog köra på kock då.
Men tack för svaren!