Citat:
Ursprungligen postat av SvenskMuslimah
Det jag först tänker på är ur Sura 60: Testet (Al-Mumtahanah) vers 8 och 9.
Grundläggande Lag Som Reglerar Relationer Med Icke Troende
8. GUD förbjuder er inte från att främja de som inte bekämpar er på grund av religion, och som inte vräker er från era hem. Ni får hjälpa dem och vara rättvisa gentemot dem. GUD älskar de rättvisa.
9. GUD förbjuder er bara från att främja de som kämpar emot er på grund av religion, vräker er från era hem, och slår sig samman med andra för att förvisa er. Ni ska inte gynna dem. De som främjar dem är överträdare.
Taget ur en bra hemsida som heter underkastelse.org och som hanterar Islam korrekt.
InsAllah hjälper detta Dig.
Salam. Jag vet redan svaret på frågan, meningen med tråden var mer att ha en bredare diskussion om detta med några andra som inte höll med mig i en urartad tråd, därav denna tråden. Den är i för sig gammal och de flesta som inte var vänlig inställd till frågan har slutat använda Flashback med tanke på att deras argument förlorade styrkan. Lite roligt att du bumpar en tråd som är ett halv år gammal.
Varför använder du dig av en sådan sida? Hittade denna fotnoten på sidan:
Citat:
Den bästa svenska översättningen av Koranen. Klar, modern översättning till svenska från den Auktoriserade Engleska Versionen som översattes från Orginalet av Rashad Khalifa, Ph.D.
Klicka här för att läsa, låna eller köpa den.
Du borde vara lite kritisk nästa gång du ska hämta dina källor, må Gud vägleda dig på rätt väg.