Tack "term" och "aries1979" för nyttiga svar :-)
@term: Infon om medverkansansvar fick mig att bättre förstå hur allt fungerar.
Citat:
Ursprungligen postat av aries1979
Det är väldigt olika beroende på vad det gäller och vilken kundrelation det egentligen är. För forum är det vanliga att den så kallade BBS-lagen (Lagen om elektroniska anslagstavlor) tillämpas.
BBS-lagen gäller ju om jag själv har ett forum. Antag att jag istället hyr ut forum-hosting, alltså tillhandahåller en webbtjänst där andra människor får skapa sina egna forum -- då borde väl de som använder tjänsten (alltså har sina egna forum, genom en tjänst de hyr av mig) själva falla under BBS-lagen. Medan jag själv har mycket mindre ansvar: i första hand skulle upprörda människor vända sig direkt till forum-ägarna, och först när forum-ägarna inte agerar, vända sig till mig.
(Korrekt?)
Citat:
Ursprungligen postat av aries1979
Driver du ett webbhotell blir det annorlunda.
Jag antar att jag som webbhotell-ägare förväntas ha mycket mindre uppsikt över innehållet på kundernas webbsidor, än vad jag som forum-ägare borde ha. Ingen uppsikt alls egentligen, såvida inte någon skriver brev och berättar.
(Korrekt?)
(Om du hyr en server någonstans, är det väl ingen som förväntar sig, att företaget som hyr ut servern, ska ta reda på vad för webbadress du använder, och logga in på din sajt, för att se om ditt material är lagligt.)
Mvh Magnus