Citat:
Ursprungligen postat av E-4-ever
gick med i facket ganska direkt efter denna händelse. bör jag rådgöra med dem hur jag skall göra? värt att ponera är att jag vill jobba kvar ett par år innan jag lämnar in stämnings ansökan.
det är också trådens huvudfråga. går det att stämma lång tid efteråt? typ 2-3 år.
Jag skulle säga att facket nog talar om för dig att det är kört, fast på ett snällare sätt. Anledningen är att arbetsrättsliga tvister har väldigt korta preskriptionstider. Om du har blivit uppsagd/avskedad har du (facket) två veckor på dig att ogiltigförklara uppsägningen för att ex. tvista om huruvida uppsägningen var rätt. Om man missar den fristen kan man inte ogiltigförklara, men däremot kan man begära skadestånd i vissa fall. Den preskriptionstiden ligger dock på fyra månader efter att den handling inträffade som föranledde skadan. Det är de frister som finns när det gäller tvister om anställning.
Om det rör sig om en omplacering så skulle det utifrån ditt perspektiv vara att se som ett ifråntagande av dina arbetsuppgifter vilket kan likställas med en uppsägning. Då kan du inte komma senare än två veckor för att ogiltigförklara/ifrågasätta detta. Dessutom kan det ändå vara väldigt svårt att ifrågasätta en omplacering då det verkligen måste röra sig om något som inte kan anses omfattas av ditt anställningsavtal ändå, annars har arbetsgivaren den rätten genom sin arbetsledningsrätt.
Dessutom skulle jag inte vara helt säker på att facket skulle företräda dig, då du gick med i facket först efter att problemet uppkom. Men det beror på fackets policies kring inträde naturligtvis.