Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-04-16, 09:48
  #1
Medlem
Hej!

Har lite problem. Är inbjuden till en släkting som ska separera med sin sambo och de äger ett hus.
Får jag vara i huset rent juridiskt om jag är inbjuden av den ena trots att den andra ägaren inte vill inte att jag ska vara där? Vad är det som gäller vid sådana här fall rent juridiskt?

Tacksam för alla svar!

MVH
Citera
2011-04-16, 10:06
  #2
Medlem
Står huset på båda, eller en specifik ägare?

Tror det kvittar, jag spekulerar bara ändå, har ingen kunskap inom detta ämne.
Citera
2011-04-16, 10:35
  #3
Medlem
Huset står på båda!

MVH
Citera
2011-04-16, 10:45
  #4
Medlem
terms avatar
Frågan är inte helt enkel att svara på. Till att börja med är det inte fråga om något olaga intrång eftersom det sannolikt är en bostad. Det kan däremot vara hemfridsbrott.

Den som olovligen intränger eller kvarstannar där annan har sin bostad, vare sig det är rum, hus, gård eller fartyg, dömes för hemfridsbrott till böter.

Objektivt sett blir frågan här vem som förfogar över "olovligheten", dvs om en person kan ge tillstånd att vistas på fastigheten eller om det kräver alla delägares samtycke. Min gissning är att samtliga förfoganden över något samägt kräver samtliga delägares samtycke. Om en delägare inte går med på att du vistas där så torde det alltså objektivt sett utgöra hemfridsbrott att ändå knalla dit. Vill man sätta lite knorr på frågan kan man fundera över vad som händer om alla delägare samtycker till att du kommer dit, men en delägare vill sedan att du ska gå. Tillämpar man samma princip här så kan alltså bara samtliga delägare tillsammans kräva att du ska gå.

I praktiken kanske det är lika bra att hålla sig borta? Människor som skriker på en är aldrig roligt, och polisen har bättre saker för sig än att reda ut familjebråk.
Citera
2011-04-16, 10:52
  #5
Medlem
ormanoffs avatar
Som term skriver ovan har du inte rätt att komma in eller kvarstanna om någon av de boende i lägenheten motsätter sig det. Vägrar du lämna när en person ber dig om det får personen dessutom använda nödvärn för att få ut dig ut bostaden.

Se NJA 1944 s 67.
Citera
2011-04-16, 10:56
  #6
Medlem
Kellermeisters avatar
Enligt kommentarerna räcker det att en av de som har sin bostad i huset ber dig att lämna platsen för att det ska utgöra hemfridsbrott.
Däremot räcker det också med att en av de som har sin bostad där bjuder in dig för att du ska få komma in.
Det går alltså att göra detta i en cirkel i oändlighet. Make A kan bjuda in dig, varpå make B får be dig att gå, varpå make A bjuder in dig, make B ber dig gå och så vidare.

Ägandet spelar ingen roll i det här fallet, utan det rör sig om vem som har sin bostad där.

Däremot kan man inte begå hemfridsbrott där man själv bor - alltså kan inte en sambo säga till den andra att gå och denne i så fall gör sig skyldig till hemfridsbrott.

Just den situation som du talar om beskrivs i NJA 1944 s 67 - en person befann sig i bostaden med den ene makens samtycke men emot den andra makens vilja.

EDIT: Ja, well, någon gång ska man ju vara pucktvåa också..=)
Citera
2011-04-21, 08:50
  #7
Medlem
Är det någon som kan ge ett juridiskt expertutlåtande?
Citera
2011-04-21, 09:02
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 112Polisen
Är det någon som kan ge ett juridiskt expertutlåtande?

Det du har fått hittils i tråden stämmer.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback