2011-04-16, 03:53
  #1
Medlem
Pressads avatar
Kompisen sitter nog med största sannolikhet häktad för överlass det sista som sågs var att en tullare
la sig bakom honom när han körde sin ford transit med 80 lock öl och en heldel sprit och vin.
Detta var nära den norska gränsen dock skulle inte alkoholen dit utan skulle "levereras" inom Sverige.
Min fråga är då vad är straffsatsen för överlass vet ej exakta kilo men bara ölen är ju 640kg och kan
han åka dit för smuggling fast han bara befinner sig nära gränsen ?
Citera
2011-04-16, 04:04
  #2
Bannlyst
30 piskrapp på valfri skinka
Citera
2011-04-16, 10:22
  #3
Medlem
Var det en tullare så åker han nog också för smuggling. Tullen går inte in om dom inte haft span och tar inte för överlast. Det anmälöer dom till polisen. Så det blir nog dubbeltorsk. Dyr pilsner.
Citera
2011-04-16, 15:57
  #4
Medlem
Pressads avatar
rycker körtkort osv ?
Citera
2011-04-16, 18:53
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gammeljohan
Var det en tullare så åker han nog också för smuggling.
Nej, han måste ha passerat en landsgräns för att det skall kunna bli aktuellt med smuggling. Övervikt i bilen? Lite böter, inget att snacka om.
Har han vid tidigare tillfälle tagit in alkoholen i landet på en och samma gång så är det en annan femma vad gäller smuggling. Flera "lagliga" lass över gränsen är inte förbjudet i sig... men då kommer frågorna om eget bruk upp som amen i kyrkan.

Sen tillkommer det diverse otrevliga frågor från farbror polisen om var han fått tag på ölen och vad han tänkt göra med sitt lass, det är givetvis lite knepigt att påstå att sådana mängder är för eget bruk men det är vad han ska säga. En 30/40/50/-årsfest är annars en klassiker.
Det gäller att hålla huvudet kallt och bara säga att du flyttar på ditt alkoholförråd. Det är fullt lagligt att köra omkring alkoholdrycker i bilen så länge du inte tänkt sälja dem eller göra något annat olagligt.

Kom ihåg att det är åklagarens sak att bevisa att något olagligt skett.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in