Citat:
Ursprungligen postat av Skater93
Om man står på en skateboard i tunnelbanan så åker man ju bakåt när tunnelbanan börjar åka pga sin kropps tröghet (det heter så va?). Jag vet att man kommer accelerera lika fort neråt som hissen men borde inte denna tröghet gälla när man färdas vertikalt också?
Du får tänka på hur kraften uppkommer. Om man sitter på ett tåg känner man ju inte av någon kraft så länge man rör sig lika fort som tåget. När tåget accelererar finns det en kraft från motorn som verkar på tåget. Den kraften överförs sedan delvis till dig genom friktion från underlaget och att ryggstödet trycker mot dig. Om det är halt på underlaget eller tåget accelererar kraftigt räcker inte friktionen till och man ramlar (eller i händelse av en krock, flyger framåt). Hjul är som bekant väldigt bra på att minska friktion, så man rullar lättare bakåt på en skateboard än om man står direkt på marken.
I hissen uppkommer kraften från jordens gravitationsfält och måste inte förmedlas genom ett underlag eller ett ryggstöd. Det är alltid samma gravitationsacceleration för både dig och hissen, till skillnad från på tåget där friktionen kan variera med vilka skor man har på sig, om man har en skateboard, eller hur mycket man väger.