Citat:
Ursprungligen postat av Imperor
Men B innebär ju fortfarande att höften inte är som den ska, men tydligen "inom ramarna" för vad som är OK, vilket är rätt skadat. Och man avlar ju som sagt på C också, men då korsat med "UA" vilket ibland kan vara B.
Blandrasuppfödare kan också kontrollera höfter som sagt, även om det kanske inte görs så ofta som sig bör. Risken för höftfel blir dock som sagt lägre om man korsar rätt raser.
Rekommendationen som finns är att bara para B-höfter med A-höfter, alltså varken med B eller sämre. Jag har parat en tik med b-höft med min hane som har A/A, tiken i fråga var i övrigt en god rasrepresentant utan några överdrifter åt något håll, det man kunde hålla emot henne var att hon var aningen fattigt pälsad och inte hade världens snyggaste kors.
Nämnas kan att hon gick tom så några valpar blev det inte efter henne. Att bedriva avel är inte billigt, den som tror det behöver seriöst fundera över sina mattekunskaper. Visst enskilda kullar kan gå + men om man slår ut det på samtliga hundars livslängd går man nästan garanterat back, om inte annat så för att alla hundar man råkar äga kommer knappast att gå i avel... och även avelsmässigt "värdelösa" djur är familjemedlemmar som man inte gärna gör sig av med.
Äger bara rasrena hundar men har en liten blandraskille i hemmet fnv ändå.