Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-04-14, 00:21
  #409
Medlem
Bruc3s avatar
Läst tråden och garvat mig harmynt!


Får bjuda på en berättelse!


Jag och bästa polaren gick i 9an. Vi hade varit hemma hos mig tidigare, så vi drog in till Stan. Under resan och promenaden till festen så började diskussionen om att "Tänk om man skulle pissa i en öl" för att sedan mynna ut i någon vi skrattade bort...


På festen...

Polaren sticker in på Toan med en Öl-ciderflaska som är fylld till cirka 40%...kommer ut med en Öl-cider flaska i handen och utbrister
"- Den är färdig "
bruc3 - Vad är färdigt?
- Kissölen
-haha du är ju så sjuk
-Ja men vi testar!


Första personen: " Men vad sur den här ölen är" med ett leende på läpparna. Hon skrattar bort det när hon inser vad hon precis druckit...och går sedan för att tvätta munnen!

Andra personen: Springer därifrån gråtandes när denna får reda på innehållet... hittas inte senare på kvällen..Jävla trist stämning på Måndagen må jag säga!

3dje personen: Är redan så full, att han ligger i en soffa. Bjussar på "ölen"..och meddelar att "Detta är specialare...XXXXX har pinkat i den" Han spyr hela kvällen




Annan händelse:

Samma sällskap. Jag och min bästa polare igen, såklart, sätter oss hos värdens farsas dator. För att kolla lite musik eller för att hitta lite klipp. Detta var under en fest i 9an...

Sagt och gjort..så sitter vi där...plötsligt så drar jag fram "Mina Dokument"-mappen

Drar igång något klipp där man tydligen kan se att namnet är ändrat.


Drar upp ljudet på högtalarna för att sedan inse att det är en gammal gubbe som bangar på en sjukt full brud....VÄRDEN kommer in, glad i hågen..och får se att DETTA ÄR HENNES FARSAS DATOR OCH HANS PEDOFIL-PORR(enligt henne)

Oh jävlar vad jag och min polare vek oss! Hela festen dog
Citera
2011-04-14, 00:33
  #410
Medlem
Jag kommer inte på några riktigt episka historier just för tillfället.... Jag har säkert gjort något som var kul, men som jag har glömt bort nu.

En grej som jag dock minns var när jag stoppade i 5:- i en Jack Vegas-maskin på nyår för ett par år sedan, och vann 250:- på första försöket. Jag som aldrig spelar på såna maskiner annars. Då blev jag glad
Citera
2011-04-14, 00:36
  #411
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dirsan
Ett år sedan. Jag tappade lunchbrickan, tänkte typ fan i helvete!! Omedvetet med mina lightning reflexes hinner jag ta upp brickan ett par cm från marken, precis innan maten skulle hamna över golvet - halva matsalen blir tyst i ca 3 sek. Sedan börjar de med en ståendeovation. Fan vad episkt det var!

lol nice ser detta framför mig
Citera
2011-04-14, 00:44
  #412
Medlem
secryxs avatar
Inte så episkt alls bara en historia, men kul tyckte jag det var. "Lekte" snö bolls krig för många år sedan.
Jag hade kramat en boll så länge ett det i i princip var en isbit.

Tog i allt va jag förmådde siktade på en person jag gillade mindre.
Träffade rakt i ansiktet jag garvade tyst och han grät och gormade. Vem var det som kastade.(ja han sa så eller nåt liknande)

orkar inte skriva det bra
Citera
2011-04-14, 01:15
  #413
Medlem
t00ks avatar
Tack vare inlägget före mig om snöbollen så kom jag på en sak som inträffade när jag gick i nian eller någonting.. Högstadiet var det i alla fall

Hade varit och käkat i matsalen som var en separat byggnaden en bit ifrån skolbyggnaden. Har käkat och går med en polare på väg tillbaka till skolan. Kanske 25-30 meter framför oss går det en gäng blattar, som är ökända att vara kaxiga.. Tar upp lite snö och kramar ihop det till en riktigt fin snöboll, varpå jag säger till min polare: "Kolla nu, nacken på -namn-"..

Sular iväg snöbollen och se på fan.. Den landar PERFEKT i killens nacke så att hela bollen splittrar sig och kylan drar sig över hela hans rygg och innanför tröjan. Han vänder sig om med en jävla fart och börjar slänga ur sig massa svordomar och kollar runt vem det var som kan ha kastat.. Lyckligtvis så har jag lyckas gå in i stealth-mode och går på som vanligt, småleendes. Det var en jävligt skön händelse.

Denna lilla blatte var även inblandad några år tidigare när jag kanske av misstag..... råkade säg att hans mamma var en pappa, vilket inte alls var uppskattat och han hämtar sin brorsa (så klart..) som kommer och trycker ner mitt huvud på ett biljardbord. Hände inget speciellt men han började hota mig och kan bara gå därifrån med ett leende, då jag på något sätt "ägt" denna snorunges brorsa..
Citera
2011-04-14, 01:36
  #414
Medlem
HanUtanNamns avatar
Mest episka jag varit med om var när jag var circa 10 år gammal. Min kompis hade en båt som vi ibland fiskade på, denna gång var det jag, min kompis och våra fäder som testade fiskelyckan. Jag hade ett favorit drag som såg ut som en svart liten fisk, som jag var mycket fäst vid.

Vi hade nu kommit till ett ställe där det var ganska djupt och fullt med vass. Pappa skulle testa lyckan med mitt favorit drag. Vi drar draget några få meter efter båten tills han får ett bottennapp och hela draget slets loss. Jag blev riktigt nedstämd efter förlusten. Men...

Nästa vecka så skulle vi testa igen om vi kunde fånga oss en middag. Pappa har ett nytt drag som är ganska långt och ett par krokar. När vi glider förbi samma område som jag nämnde tidigare, så får pappa ännu ett bottennapp. När han firar upp tråden så märker vi helt förstummade att det draget vi förlorade för en vecka sedan sitter med kroken fast i det nya dragets krokar!

Jag blev överlycklig av att få tillbaka mitt favorit drag och tror ännu att jag har sparat det någonstans.
Citera
2011-04-14, 01:47
  #415
Medlem
LucidBudzs avatar
Det var en kväll i december, då jag väntade på att min polare skulle hämta våran 5a Gräs. Och det var riktigt jävla kallt ute och det snöade som fan. Man kunde inte se tre meter framför sig. Jag ringde ut en annan polare som också skulle med ut och röka med oss, så jag går ut i kylan och ringer ut den andra killen. Vi chillar på en cigg och väntar på att polare 3 ska ringa så att vi kan möta han. Han ringer senare och säger att vi ska komma och möta han. Sen när vi träffar han och jag frågar om han har det på sig.. får inget direkt svar. han tittar bort och börjar prata om något annat.
Han stoppar ner händerna i innerfickorna i jackan, och känner efter... Och så klart så hittar han det inte.. Han tittar överallt. Det här tar ungefär 5 minuter. Jag frågar ifall han har tappat det. och då svarar han ( då han är allmänt dryg) "Vad säger ni ifall jag har tappat det?" och "Vad säger ni ifall jag skämtar" Både jag och polare 2 ledsnar på hans "lekar" och ber han ta fram det så vi kan röka nån gång! Då kläcker han ur sig, som om det vore uppenbart ifrån början, att han har tappat det! han börjar gå runt och titta på marken. Och får en strålande idé. "vi ska leta där han senast tog upp mobilen, för han kan ha tappat det då han tog upp mobilen..bla bla bla". Så vi åker till wieselgrensplatsen. Vi hoppar ur spårvagnen och börjar leta. det är fullt med människor och vi börjar nojja ifall inte någon annan har hittat det. Och helt plötsligt så får jag för mig att gå till andra sidan av spåret och leta där. och på marken helt öppet, så ligger påsen, åh herregud vilken lättnad, jag gick dit och tog upp skiten, backar några steg. Och ser att en man var på väg att ställa sig precis där påsen låg. Jag vänder mig till mina kompisar och säger "ni kommer att älska mig nu", och dom fattade inte ett skit.
Dom trodde inte det var sant... Påsen borde ju liksom flugit iväg i blåsten
Ganska Episkt i mina ögon
Citera
2011-04-14, 01:52
  #416
Medlem
Underbar tråd!

Min story:
Det var ett par år sedan jag och en polare sommarjobbade på ett företag som montörer.
Han började tramsa och kastade en jävla massa brickor på min arbetsbänk, jag blev irriterad och kastade tillbaka.
Då sprang han och gömde sig bakom en pall, jag laddade upp med en bricka (4 mm i omkrets) i handen och vände mig om och låtsades arbeta igen. Jag ser i ögonvrån att killen tittar upp och jag vevar iväg ett jävla kasst medan jag vänder mig om och ser hans förskräckta ansikte, hans jävla tand gick av!

Jag lyckades med andra ord förstöra hans tand med en bricka liten som ett as, grymt stolt om jag ska vara ärlig!

Edit: estimated distance: 4-6 m
__________________
Senast redigerad av Tblinder 2011-04-14 kl. 01:57.
Citera
2011-04-14, 01:55
  #417
Medlem
RoaldDahls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tblinder
en bricka liten som ett as

Men as kan ju vara av oerhört varierande storlek.
De finns ju även i insektsvärlden t.ex.
Citera
2011-04-14, 03:48
  #418
Medlem
Jag var på väg utomlands med något italienskt flygbolag för några år sedan, och som vanligt när jag flyger börjar jag bli nojjig om allt möjligt så jag sitter spänd på min plats.
Platserna framför mig sitter ett äldre par, som lagt en väska i luckorna ovanför.

Som vanligt kontrollerar flygvärdinnorna (F.Ö väldigt fula, för att hålla min drömsyn om italienska flickor vid liv) att de är stängda. När planet börjar rulla iväg, så öppnas luckan och ner faller väskan och jag hinner reagera blixtsnabbt och tar emot innan den träffar den gamla damen och givetvis ser en av flygvärdinnorna detta och ropar högt (Och jag stavar inte rätt nu, men men) "Mamma mia, incredible bla bla bla Buffon"

Efter detta trodde man att jag skulle få joina 10 tusen meters klubben med henne, men så blev inte fallet men EPISKT ändå.
Citera
2011-04-14, 11:50
  #419
Medlem
Snuskpojkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kronvall
mitt liv ær præglat med massa små-episka saker som bara hænder nær jag umgås med mina nærmsta polare.

Vi lattjar mycket med diverse bollsporter på sommrarna, inget seriøst, bara tisførdriv på eftermiddagarna.

Det hør till vardagen att bollen ricochettar mot stolpen och facemashar någon och fysikens lagar tycks inte ha någon påverkan nær vi flummar som mest...men ibland hænder saker som gør att man blir liggandes och skrattar till tårarna rinner & skippar efter andan!

En av de førsta episka sakerna jag kommer ihåg var nær vi var små knoddar som lattjade innan en gympalektion i 9an, mycket faceplants och brallryckningar, ni vet hur det var. Min væn Mr A tycker att det ær dags før en bicicleta nær vi spelar mot ett mål varpå jag slænger ivæg en perfekt lobb samtidigt som Mr A måttar en helhjærtad halvsalto. Vid det hær laget står alla helt tysta och allt verkar gå i slowmo.
Bollen træffar smalbenet och seglar åt helvete fel i en båge rætt ner i den långside-placerade basketkorgen, en riktig strumpa/swooshare/you name it.

fortfarande helt tyst, ingen har børjat flabba ænnu, tiden tycks stå still och från ingenstans kommer klassens freak of nature (lætt øverviktigt tjej som læser hæstbøcker och ær med i hogwartz-fanklubbar) løpande och møter bollens fallbana med trynet, tappar balansen och faceplantar in i ribbstolen.

Hælften av oss spydde i groteska skratt-attacker efter detta, det blev helt enkelt før mycket, på grænsen till en skrattpropp. Øvervægde att gå hem den dagen pga av akuta magsmærtor.

Ni får ursækta min W.O.T men jag har fortf svårt att återberætta denna hændelse utan att krampa ihop!

Ursäkta OT, men en av dom skönaste berättelserna jag läst!

OnT:
En ganska episk händelse:
Fotbollsmatch i åldern 9-10, vi ligger under med 0-6 i halvtid. Tränaren säger att han bjuder alla på glass om vi gör 6 mål.

Matchen slutar 6-6.
Citera
2011-04-14, 12:21
  #420
Medlem
23838s avatar
Ålder vid tillfället: 18 år.
Scoutläger.

Står och diskar en kökskniv modell större, typ köttkniv.
Hör någon som kallar på mig och vänder mig om. En bekant kastar en tennisboll mot mig från ca 20 meters avstånd och jag höjer vänsterhanden, i vilken jag fortfarande håller kökskniven, till skydd. Tennisbollen träffar eggen på kniven och delas, plus - minus någon millimeter, på mitten.

Samma vecka: Besegrar en snubbe i schack på mindre än tio minuter, och han har alltid besegrat mig i tidigare "bataljer".
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback