Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-04-10, 15:49
  #133
Medlem
Steffestekares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrBormann
Äntligen en kille med koll!

Det ligger till som så att jag lider av defekt färgseende, s k färgblindhet. Därför kan jag inte bli pilot på en jordisk luftfarkost. Tänkte höra med dig som är expert på utomjordiska flyg om samma sak gäller där.

Vilka UFO-pilotutbildningar accepterar sökande med defekt färgseende?

Vilka UFO:n har du själv licens att flyga?

Ställs samma krav på piloter på militära som på civila UFO:n?

Vilket UFO tycker du är det roligaste att flyga?

Tacksam för svar.


Jag trodde det framgick tydligt att ingen besitter kunskap om ufos flygegenskaper osv.
Där begick jag tydligen ett misstag. Jag vet lika lite om ufo som du.

JAg vet faktiskt inte vad du vill.
Citera
2011-04-10, 15:51
  #134
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Damacy
Jävligt märkligt att aliens alltid ser ut som människor, ett huvud med två ögon och mun, armar och ben.

Vilket fantastiskt sammanträffande, kan inte vara höga odds på det.
I synnerhet som det på 30-talet var en sport för Lovecraft och grabbarna att hitta på varelser som såg så ickehumanoida ut som möjligt, en fin tradition som hållit i sig bland författare av sci-fi. Så jag måste medge att en av de stora nackdelarna med Star Trek är att den vidmakthåller idén om den humanoida rymdvarelsen med sin "veckans lösnäsa och gummipanna". Men det är ju för att specialeffekter gör man ordentligt eller inte alls. Författare och illustratörer har det ju mycket enklare.
Citera
2011-04-10, 15:53
  #135
Medlem
PR-cup för: World Invasion: Battle Los Angeles?
Citera
2011-04-10, 15:53
  #136
Medlem
valle20s avatar
Om dessa så kallade UFO'n hade störtat i vilket annat land som helst, hade jag kanske trott det. Men den lilla detaljen att det av händelse störtade i USA av alla ställen får mig istället att skratta. Jävla amerikanare, varför måste dom alltid vara så speciella?
Citera
2011-04-10, 15:54
  #137
Medlem
Grohls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Paradigmskifte
Så per automatik blir då allt som det inte finns ''konkreta bevis'' för omöjliga. Vore det så hade vetenskapen inte behövts längre, nya teorier oacceptabla då människan nu redan vet allt.
Nej, det var inte det jag skrev. Det jag syftade på var att dokumentet i fråga är ett väldigt svagt bevis för att det faktiskt fanns utomjordingar i det som kraschade i Roswell. Dokumentet är ett vidarebefodrat meddelande till FBI's chef, jag vill se utdrag ur riktiga FBI-rapporter kring händelsen innan jag är övertygad om att Hottels andrahandrapportering var korrekt.
Citera
2011-04-10, 15:55
  #138
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av valle20
Om dessa så kallade UFO'n hade störtat i vilket annat land som helst, hade jag kanske trott det. Men den lilla detaljen att det av händelse störtade i USA av alla ställen får mig istället att skratta. Jävla amerikanare, varför måste dom alltid vara så speciella?
Man ska aldrig ropa varg, men just den här gången är det kanske sanningen?
Citera
2011-04-10, 15:58
  #139
Medlem
Cripss avatar
Någon seriös nyhetskälla? Någon som har hög trovärdighet. (Inte Aftonbladet alltså)
Citera
2011-04-10, 15:59
  #140
Medlem
valle20s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karloz
Man ska aldrig ropa varg, men just den här gången är det kanske sanningen?


Finns inte en chans i världen att det skulle ha inträffat. Ge mig ett ufo i mellanöstern eller asien så kan jag beakta det.
Citera
2011-04-10, 15:59
  #141
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karloz
PR-cup för: World Invasion: Battle Los Angeles?
I såfall borde de på reklambyrån få sparken.
Citat:
Ursprungligen postat av Karloz
Man ska aldrig ropa varg, men just den här gången är det kanske sanningen?
Ja, samma hoppfullhet som får stollarna att spendera ofantliga summor på massa böcker av dubiös kvalité.
Citera
2011-04-10, 16:07
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nineteen74
Precis.

Om det nu hade varit sant, så hade det varit extra nyhetsändningar på alla TV-kanaler och alla tidningar hade haft det på sina löpsedlar. Jag förstår inte hur folk kan vara så jävla lättlurade så dom går på det. Kan ts ta på sig sin foliehatt och kolla om dom sänder nåt extra om det?
Vad menar du ska sändas? Media som vågar rapporterar redan om det fåntratt. Ordet våga är viktig i sammanhanget eftersom frågan har mycket allvarliga politiska och ekonomiska implikationer för att inte tala om kulturella.

Har du inte levt isolerad senaste tio åren förstår du att något stort är på gång, att fler vågar öppna sig och kommer ut med tidigare mörklagd information är en god indikation på det. Decennier av förnekande från diverse håll kommer sakta men säkert upphöra, det vi upplever nu är början på det.

Ett slut på Strutsarnas paradigm
Citera
2011-04-10, 16:08
  #143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pulse82
Varför skulle FBI skicka iväg agenter för att ta reda på vad som hände i Roswell, och sen skriva flygande tefat i papprerna om det nu var militärplan?

Varför skulle ens FBI och Air Force lägga någon energi på något som vore militärplan?
Har inte FBi och Air Force bättre saker för sig än och skriva flygande tefat i dokument om det nu är militärplan?

Ni skeptiker är ju helt skrattretande. Jag förstår faktiskt inte.

Sen. Vem har sagt att detta bygger på någon vittnesmål av nån redneck?
Guy Hottel bekräftar i sina dokument över vad som hände i Roswell.
Ljuger han? Skulle FBI skicka en agent för att ta reda på information, sen kommer han tillbaks med en massa lögner? Hur fan tänker ni skeptiker?

Ska jag hellre tro på brevbäraren Lindholm före en agent inom FBI?

Jag menar, kom igen nu va. Inte fan kan ni vara så jävla blinda att ni kommer på allt möjligt.
Väderballonger, barn som kör stealthplan, masshallucinationer... Inget av detta fungerade ju.

Så nu när till och med agenter inom FBI bekräftar och skriver i sina rapporter om vad som har hänt så försöker ni på ett eller annat sätt få det att inte vara sant. För svenska brevbärarförbundet verkar sitta på sanningen om allt verkar det som, kolla bara på Lindholm. Han är överallt på Flashback och försöker rätta till folk med sina brevbärar IQn ...


Kan det möjligen vara så pass hemligt att inte FBI agenten har tillgång till filerna? E inte första gången som farkoster som liknar UFOS tillverkats i USA för topphemliga uppdrag som bara de högst uppsatta känner till
Citera
2011-04-10, 16:11
  #144
Medlem
Lolzw00ts avatar
Yeah right.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback