Citat:
Ursprungligen postat av Herr Lindholm
Humor är så överskattat.
Men du kanske kan förklara hur det kommer sig att de bytte hudfärg och tappade antennerna på bara några årtionden enligt amerikanerna. Sedan så kan du leda i bevis att det är en oförklarlig slump att rymdvarelserna är lika stjärtfixerade som amerikanska lagstiftare - de mest perversa/moralistiska varelserna som någonsin vandrat på denna värld. Sist men inte minst så kan du väl leda i bevis att ickeamerikaners bild av rymdvarelser visst är att de numera har grå hudfärg samt att de också intresserar sig för ickeamerikanernas stjärthål.
Läste du ens vad jag skrev? jag förklarade för dig att gröna ETs med antenner aldrig var något som folk rapporterade, alltså handlar det inte om ett hudfärgs byte utan om två olika saker. Man kan idag som 1950 tala om små gröna män men ET som folk har sett har nästan aldrig beskrivits med dessa attribut(en gång på 1800 talet), det insåg folk redan 1950 och begreppet blev aldrig synonymt med en varelse som folk trodde på till skillnad från dagens gråa som folk faktiskt tror på.
Citat:
During the flying saucer "sightings" in the 1950s, the term little green men came into popular usage in reference to aliens. In one classic case, the Kelly-Hopkinsville sighting on August 21, 1955, two rural Kentucky men described a supposed encounter with 3–4 foot (1 m) tall metallic-silver, somewhat humanoid-looking aliens. Employing journalistic licence and deviating from the witnesses' accounts, many newspaper articles used the term little green men in writing up the story.