Citat:
Ursprungligen postat av GutenbergsProfet
Jag går i 9an så detta är helt främmande matematik för mig. Kan du förklara exakt hur logaritmer fungerar och varför de fungerar själv eller?
Logaritmer är inversen(motsatsen) av upphöjt med. Alltså, om du har 10^x, så kan du ta 10-logaritmen som jag nu kallar lg, av detta för att få ut x : lg(10^x)=x. En svårighet är dock att om du nu har t.ex. 2^x och tar 10-logaritmen av detta så får du inte x, för 10-logaritmen funkar bara för uttryck på formen 10^x. Men man kan använda ett trick och skriva om 2 som 2=10^(lg(2)) där jag använder min definition ovan. I så fall är 2^x=(10^lg(2))^x = 10^(lg(2)*x) (använder en exponentlag, kan du sånt? (a^b)^c = a^(bc), väldigt logiskt), och nu kan vi använda definitionen igen för att få lg(2^x)=lg(10^(lg(2)*x))=lg(2)*x. Det faktiska värdet på lg(2) är inte lätt att räkna ut, men många miniräknare har funktionen som då betecknas antingen log eller lg.
Den vanligaste typen av logaritm är den s.k. naturliga logaritmen där man använder talet e = 2,7182818... som bas, och den betecknas ln. Alltså, ln(e^x)=x. Detta är naturligt för att funktionen e^x har en massa trevliga egenskaper.