Citat:
Ursprungligen postat av
JohnTigris
Kommer man igenom med varning för lågt lufttryck i ett däck? årsmodell 2016.
Ja
Citat:
Ursprungligen postat av
Olegski
Råkade ut för samma sak (Det har blivit otroligt vanligt att de slår ner på sånt här), åkte till en verkstad som släcker tvåor som fixade detta för oerhårt små pengar.
Vad det beror på att deras lata arslen inte kan ljustera det själv då det bara tar några minuter är en annan fråga jag inte kan ge dig. Antar du besiktade på Opus? Rekommenderar att du byter.
Visst finns det lata arslen, i vilken yrkeskategori finns det inte det? Men faktum är att på xenon-ljus så får vi inte lov att justera. Även om det allt som oftast inte är något märkvärdigare att justera ett sånt ljus än vanlig halogen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Arne.Anka
Då har du träffat en besiktningsman som inte följt reglerna, om något går sönder är besiktningsmannen ansvarig och samma problematik återfinns inom en lång rad olika yrken.
Det är inte emot reglerna att justera ljusen, men sen är det som du säger att om något går sönder så blir det alltid diskussioner om ersättning hit och dit. Om det är en lite äldre bil där det är risk att justeringen kan gå sönder så är det bästa man kan göra att ge mejseln till kunden och be om att han eller hon justerar själv.