2011-03-27, 11:30
#121
Citat:
Ursprungligen postat av Mr_Nygren
Det jag menar är inte att det finns raser som är bättre än andra.. Det jag menade var att det finns skillnader mellan olika rasgrupper av människor (det måste ju vara en annan ras om de ser annorlunda ut på samma sätt som en isbjörn och en brunbjörn är av olika ras, en svart människa är en rasgrupp, en gul är en och en vit är en mm), dessa skillnadet ser man på vårt beteende.. Där en svensk är väldigt mesig är en arab väldigt stridssugen och där en afrikan är väldigt dansig av sig så är en brasilianare väldigt lättagressiv och kolla på japaner.. De är väldigt plikttrogna på grund utav hur de är skapta. I Sverige har den ursprungliga svenska rasen blandats ut allt mer så visst finns det skillnader mellan svenskar och svenskar.. Men kolla på japanerna: Det finns typ ingen skillnad mellan japan och japan eller kines och kines.
Även om personlighet och utseende är unikt för varje person så är det vissa rasegenskaper som man inte kommer ifrån.. Den plikttrogne japanen, den mesige svensken, den modige araben (på slagfälten i Libyen), den lättända brasilianen osv.
Jag kan inte förklara skillnaden mellan en japan och en svensk på ett annat sätt? Eller lider alla japaner av en diagnos??
Jag tror att brasilianare är en mer agressiv människoras än svenskarna och därför så blir jag tilldelad diagnoser när jag egentligen beter mig normalt för min ras (i Brasilien så hade jag varit som de flesta andra).
Även om personlighet och utseende är unikt för varje person så är det vissa rasegenskaper som man inte kommer ifrån.. Den plikttrogne japanen, den mesige svensken, den modige araben (på slagfälten i Libyen), den lättända brasilianen osv.
Jag kan inte förklara skillnaden mellan en japan och en svensk på ett annat sätt? Eller lider alla japaner av en diagnos??
Jag tror att brasilianare är en mer agressiv människoras än svenskarna och därför så blir jag tilldelad diagnoser när jag egentligen beter mig normalt för min ras (i Brasilien så hade jag varit som de flesta andra).
Det var en trevlig socioloig- och psykologilektion. Hur ska man förklara det...
I varja land finns en kultur, normer och värderingar. Dessa delar kommer du växa upp med och du anpassar dig utifrån dessa. De ser väldigt olika ut i olika länder. Vare sig du är svart, brun, röd, grön eller rosa kommer du anpassa dig utifrån dessa. Du har i stort sätt samma förutsättningar oavsett om du växer upp som grön i ett rosa land eller vilken kombination som helst. Du kommer till stor del bli som alla rosa även om du till utseendet är grön.
Som person födds du med vissa fysiska och psykiska förutsättningar. Utseende, IQ, personlighet. Men allt detta kommer på olika sätt förstärkas, brytas ned beroende på vilket samhället du växer upp i och framförallt vilka vuxna personer du möter dina första år.
Man brukar säga att den du är är ett resultat av ditt arv (gener) och din miljö (dvs där du växer upp). Det är därför du kan se skillnader mellan Japaner och svenskar till exempel.
Som jag ser det har du inte fått de allra bästa förutsättningarna för att klara dig själv, vilket alla i din omgivning ser. De vill hjälpa dig och din familj. Det bästa för alla tycks vara att du bor i en egen lägenhet. Tror du tycker det själv och även dina föräldrar.
Du har fått en massa hjälp. Förutsättningarna för att få den hjälpen tycks ha varit att tumma på visa regler och att du själv gjort dessa val för att nå ditt du är idag. Du är idag inte nöjd och vill ha mer.
Tycker du ska försöka vända på det. Vilket inte är lätt. Du har fått en himla massa hjälp. Det dummaste du kan göra är att bita handen som föder dig. Glöm aldrig det. För det andra måste du inse att det är du som gjort dessa val och du kan inte skylla på andra i den situation du är. För det du nu gör är att du säger att du var så dum i huvudet att du inte visste vad du skrev på...vad du sa jag till och nu vill du dra dig ur detta.
Problemet du inte verkar se är att du hade aldrig haft en egen lägenhet, några pengar om du inte hade sagt ja till alla dessa saker.
Du tycker att du klarar dig själv och alla andra tycker uppenbarligen att du inte gör det. Varför är det så?
Som jag ser det har du svårt att sätta dig in i andra personer och hur de tänker. Dina grannar är ett bra exempel. Din hund är ytterligare ett exempel. Personer runt omkring dig ser att du inte kan ta hand om dig själv och då går du och köper en hund som DU ska ta hand om. Om du inte kan se det måste du prata med någon utomstående som kan förklara allt det här för dig.
Du kan inte gå omkring och tycka att ALLA andra är idioter som inte förstår dig. Om ALLA pekar åt ett håll... om alla säger bajs är äckligt. Kanske det ligger något i det då? Du måste fundera i hur dessa personer tänker kring dig. Varför gör de detta? Som jag ser det vill de trots allt hjälpa dig.
Men om du behandlar dem som idioter och tycker att de försöker förstöra för dig kommer de till slut att strunta i dig. Vad händer då?