Citat:
Ursprungligen postat av groce
Som kontrast till alla dystra framtidsprofetior om etniska konflikter och inbördeskrig i Sverige, presenterar jag en interpolation utifrån verkliga data om hur det kommer att gå med främlingsfientligheten i Sverige om ca 40 år. Interpolationen säger mig att främlingsfientligheten sjunker med ca 1 procentenhet om året vilket gör att år 2045 är samhället fritt från den främlingsfientliga bacillen.
Ni kan kommentera min infantila linjära interpolation om ni har lust. Men huvudfrågan som jag vill diskutera är: Är det inte rimligt att anta att svenska folket vänjer sig vid mångkultur och att det i sin tur leder till minskad främlingsfientlighet och rasism?
Oavsett hur "pursvenskar" ser på invandrare kommer svensk kultur att bli allt mer lik den kultur från de länder de nyanlända kommer från. Genom att massimportera somalier blir Sverige lite mer likt ett somaliskt samhälle. Likadant med Irakier.
Våra nyanlända kommer att att sätta avtryck i Sverige, så vill du extrapolera fram hur Sverige kommer att se ut om 40 år ska du kika på de samhällen folk väller in från. Med tanke på att de flesta som väller in kommer från dysfunktionella samhällen finns det goda utsikter för att det feminiserade svenska värderingarna kommer att skära sig fint med de medeltida patriarkala värderingarna som våra nya kompisar tar med sig från sina dysfunktionella muslimska samhällen. Detta gäller oberoende av främlingsfientligheten finns kvar eller inte hos "pursvenskarna".