Pressmeddelande 2011-03-18
Kompletterande information med anledning av dagens presskonferens med Finansdepartementet
Förre VD:n i Vattenfall AB, Lars G Josefsson, fick ett avgångsvederlag som denne enligt sitt anställningsavtal inte hade rätt till och som enligt statens ägarpolicy borde ha avvikelserapporterats.
Lars G Josefsson skulle enligt det avtal som tecknades få ett avgångsvederlag omfattande 12 månadslöner.
Det felaktiga avtalet framförhandlades av styrelseordförande Lars Westerberg och undertecknades av personaldirektören på Vattenfall AB, Lars Gejrot.
Under början på 2011 upptäcktes att Lars G Josefssons avtal inte borde ha träffats.
Vattenfall har kommit överens med Lars G Josefsson om att ersättningen ska betalas tillbaka. Hela summan kommer att betalas tillbaka före utgången av mars månad 2011.
Vattenfall kommer nu att åtskilligt strama upp sin governance för att undvika upprepning av den uppkomna situationen.
Vattenfall offentliggör denna information enligt svensk lag om värdepappersmarknaden.
För vidare information, kontakta:
Caroline Rylander, Presschef Sverige, mobil 0730-799954
Lämnat av Vattenfalls Pressavdelning, telefon: 08-739 50 10, press@vattenfall.com
Se
http://www.vattenfall.se/sv/pressmed...3469232A1FA48B
Ladda ner pressmeddelandet (PDF 33 kB)
Se
http://www.vattenfall.se/sv/file/con...8_17515315.pdf
--------------------------------------------------------------------------------------------
Styrelseordförande Lars Westerberg och personaldirektören Lars Gejrot är alltså två av de personer som skulle kunna misstänkas för grov trolöshet mot huvudman.
Bild på styrelseordförande Lars Westerberg.
http://gfx2.aftonbladet-cdn.se/image...Vattenfall.jpg
Bild på personaldirektören Lars Gejrot.
Se
http://www.vattenfall.se/sv/lars-gejrot.htm