2011-03-23, 09:01
#1
Hej allesammans! Jag introducerar denna substans med en smärre bakgrundskoll så ni får en bredare bild av det hela = )
Ålder: 21
Kön: Man
Vikt: 70kg
Dos: 50mg oralt
I god fysisk hälsa och sinnesro.
Obs: 5mg prövades 2 veckor innan tillfället för att utesluta möjlig allergi/överkänslighet, testet bekräftade inga farhågor.
Svamp-supporter som jag är kunde jag inte motstå att smutsa ner mig i vad som kom att bli mitt första och sista möte med en syntetisk drog.
50mg 4-ho-met-f vägdes ut, dosen skulle uppskattningsvis motsvara en "full-blown trip" (sk. "där allt ingår")- Därefter gjordes en blandning av vatten och 4-ho-met-fumarate (salt form) i en ratio tillräcklig för att någorlunda "lösa upp" dom små stenarna, lösningen blev likt den alvedon ger i en otillräcklig mängd vatten, hur som helst vill man inte att detta fastnar mellan tänderna osv.
Eftersmaken var någorlunda bitter men i jämförelse med samtliga naturliga hallucinogener smakade
det godis. Så snart substansen träffat magen kände jag en sorts fysisk distress ,möjligen pga. den initiala nervositeten vid administrationen av drogen.
Eftersom det var min jungfrutur med syntet-droger så hade jag datorn nära mig med ant. uppe för att snabbt kunna dokumentera trippen efter behov. Dessa anteckningar blev snabbt värdelösa pga. det abnorma beteendet som kom att härja mig, men de ger ändå en insikt i hur snabbt saker kan gå fel, trots de allra bästa förutsättningarna samt en miljö anpassad för ändamålet att utforska. Jag valde att skriva på engelska då jag anser det mer lämpat för en formell rapport som denna dessvärre misslyckades att bli.
Notera det korta tidsförloppet/instanta come-up'en och var tacksam att jag är i stånd att återberätta den här upplevelsen och inte dog på fläcken av hjärtstillestånd.
~50mg 4-ho-met, oral administration, decently "soluble" in water.
-Quite bitter in taste but dull in comparison to cacti etc.
20:30
-Almost instantly after sweeping my shot glass, my stomach reacted
rather loudly, although without any other, noticeable physical discomfort.
20:35
-Accelerated heartrate, considerably rapid and shallow, probably due to
some of my "happy anxiety" during the administration of the drug.
- I do however feel more "vivid", CEV's starting to crack into
OEV's. (CEV= Close-eyed-visuals | OEV= Open eyed visuals)
20:40
-Strong pulsating feeling, slight hints of nausea, body rushes
hitting me in waves which is,atm, quite uncomfortable.
- Strong euforia, the classical "fungy" feeling along with a warmth building up
considerably (result of increased HBPM?)
20:45
- MAJOR DIFFICULTIES TYPING, girlfriend came in to look on me.
STILL 20:50??????
- Wow, was just thinking when is this trip is going to end ( 4-6h), estimated come-down at 00:00-02:00.
20:51
- formal writing just went threw the window
-No but in all seriousness my levels of "working" are pretty futile, there is an overwhelming feeling of being "liquidated" which is getting increasingly intense and uncomfortable/nauseating.
-This is soul ripping with a somewhat dirty feeling to it, meditation have been, and still is impossible because of the body&head rush thats just ongoing 24/7
20:52
-Trying to keep it together, played some jimi hendrix - red house and went complete ape-shit, everything was looping insanely and my senses are overly sensitive, making me twist like if having an epileptic fit. My jaw actually "popped" from opening my mouth to wide and fast.
20:53
- Heavy sweating
- Discoloration of everything
-twisting, bending, melting, fusioning
I've never done LSD, but this Is how I've always pictured it, feels alien when trying to even compare it to shrooms.
20:56
-Some kind of "crackling" sound behind my ears, immensely annoying
21:15
- MASSIVE ego dissolution
21:26
-Borderline psychotic, trpping balls.
Brainfucked at a level beyong comprehension, this, is, ridicolous.
Total loss of ego, overwhelming feelings of disconnection to my enviroment and myself.
21:19 (Tiden ni kommer att se härifrån är fel pga. digitalklockan böjde sig oupphörligt, vid denna tid var min förmåga att se helt skjuten, någorlunda lyckat lyckas jag iaf skriva på "känsla")
- With, extreme,physical and mental difficulties, things are extracting themselves
Very much like a 60x salvia trip but for a much longer period of time plus without all the "choppyness" it usually brings. This is more fluent.
21:20
-beyond reconstruction
-attempt at moving around the premiscis´, does not seem like a good idea
-A lingering sense of blackout seems imminent (på toa'n)
Sammanfattning (aftermath)
Den tid ni ser emellan varje time stamp (tex. 20:51 - 20:52) är mer eller mindre den tid det tog mig att skriva ner meningen (några ord tog ibland alltså flera minuter att få rätt). Jag flöt konstant ihop med datorn, sängen eller annat material vilket gjorde skrivandet näst intill omöjligt.
Min flickvän vaktade mig som ett barn de sista (75% av trippen) 3 timmarna, pga. den höga pulsen och de kraftiga svettningarna var hon orolig att jag skulle uttorka eller få komplikationer med hjärtat så som hjärtstillestånd eller hjärtattack, stroke/hjärnblödning verkade för den delen inte särskilt distant.
Orsaken att time-stampandet inte fortsatte var inte pga. av det fysiska förhindret utan det mentala, nästan allt var oigenkännligt, språk, smak, ljud, rörelser, allt var "böjt" färgat, snurrande, morphande, tjutande, visslande, växande, krympande i en otrolig hastighets växling, från slowmotion där jag var rädd att andningen gett upp till chip-munk där hjärtattack verkade ofrånkomligt.
Jag var så sinnesförvirrad att jag (enligt flickvännen någonstans vid klockan 10-11) frågade vad klockan var varje 30'e sekund, var jag var, vad jag gjorde, vilket år det var och hur gammal jag var. Stunder kom då jag var övertygad om att det var så min värld skulle förbli, vrickad med ett tidsspann på 2sekunder, en psykadelisk demens av sort, rum 1408.
Vid otaliga tillfällen väntade jag mig "snappa ut" ur trippen bara för att upptäcka IV, läkare och en sorgsen familj. Jag fick så kraftiga verklighetsskiftningar att jag återupprepade gånger bröt ihop i ett hysteriskt, maniskt skratt eller i enorm sorg. Känslan av schizofreni låg så nära som utanpå min hud i väntan på att plötsligt absorberas och skjutas in i blodomloppet, varav jag går killing spree.
Om jag varit i tillstånd att göra något i huvudtaget hade jag bett min flickvän att binda upp mig och inte släppa mig först jag kommit ner, för mitt och hennes eget bästa. Jag var så nära på vansinne och ett full-fjädrat psykotiskt anfall att jag hoppades på att svimma i hopp om att förhindra det.
Idag är jag väldigt ledsen över vad jag fick min älskade flickvän&sambo att gå igenom, att hålla en sån stark koll och tro på mitt psyke att hon valde att rida ut stormen med mig och inte ringa 112 är otäckt. Ingen ska behöva utsättas för den situationen.
För den skaran vars nyfikenhet inga råd lyder, vill jag påpeka att 4-ho-met är mer än ett "psilocin"-liknande ämne, det är troligen, precis som Spice är spetsat med amfetamin eller dylikt. I mina värsta helvetes trippar på ayahuasca med rasande illamående, diarré, satans skapelser och andra trevligheter har ingen av dom varit ens i närheten av så katastrofala som min 4-ho-met trip blev. Den var MER än hallucinogen, att under en så intensiv trip som jag gick igenom inse att din fysiska hälsa är i fara är farligt för dig och andra.
För att göra den rättvisa tänker jag betygsätta den ändå;
3/10
Billig, tillgänglig och laglig. I övergripande är dessa tre de enda positiva "egenskaperna" hos drogen då bieffekterna överväldigade all "god" psykadelisk upplevelse av drogen, det var helt enkelt inte njutbart eller ens användbart. Den kan möjligen fungera bättre för positiva effekter i en mindre dos men då räcker den bara inte till mer än en tuggummi trip, från wow vad gott! Till smaklöst på sekunder.
Lägg hellre dubbla priset på lite San Pedro som är lagligt, naturligt och bekräftat utmärkt!
Be safe, peace.
/Evisceratechuck
Ålder: 21
Kön: Man
Vikt: 70kg
Dos: 50mg oralt
I god fysisk hälsa och sinnesro.
Obs: 5mg prövades 2 veckor innan tillfället för att utesluta möjlig allergi/överkänslighet, testet bekräftade inga farhågor.
Introduktion
Vad som var tänkt att bli en skön tisdag eftermiddag med lite 4-ho-met i kistan och lugn meditering i mitt vackra sovrum visade sig bli den totala motsattsen. Jag har beprövat så gott som all känd naturlig (entheogener) psykadelia, salvia, svamp, cacti, aya-mixar. Igår hur som helst fick min nyfikenhet nys om detta 4-ho-met, lagligt, tillgängligt och suveränt, men dessvärre utan någon riktig information, allt är väldigt lösryckt och outforskat.Svamp-supporter som jag är kunde jag inte motstå att smutsa ner mig i vad som kom att bli mitt första och sista möte med en syntetisk drog.
Förberedelse
Som van psychonaut hade jag mina egna försäkringar, vatten (kom ihåg, uttorkning är din fiende), salt (när fingrarna i halsen inte gör jobbet), en laddad mobil (den din vän ringer på när du slutligen körs bort i blå-sirener mot magpump&detox) och så slutligen min kära flickvän som varit med mig och mina galnaste äventyr genom åren.50mg 4-ho-met-f vägdes ut, dosen skulle uppskattningsvis motsvara en "full-blown trip" (sk. "där allt ingår")- Därefter gjordes en blandning av vatten och 4-ho-met-fumarate (salt form) i en ratio tillräcklig för att någorlunda "lösa upp" dom små stenarna, lösningen blev likt den alvedon ger i en otillräcklig mängd vatten, hur som helst vill man inte att detta fastnar mellan tänderna osv.
The main event
Efter att shot glaset tömts satte jag mig i mitt sovrum där min arab-liknande omgivning snabbt omgav mig förtroende och säkerhet, för erat nöje kan jag berätta att det liknar ett klassiskt harem i både stil och stuk med de typiska "lamporna" som för dagen hade ersatts med levande ljus vars spektrum studsade kring rummet i olika vackra mönster och färger.Eftersmaken var någorlunda bitter men i jämförelse med samtliga naturliga hallucinogener smakade
det godis. Så snart substansen träffat magen kände jag en sorts fysisk distress ,möjligen pga. den initiala nervositeten vid administrationen av drogen.
Eftersom det var min jungfrutur med syntet-droger så hade jag datorn nära mig med ant. uppe för att snabbt kunna dokumentera trippen efter behov. Dessa anteckningar blev snabbt värdelösa pga. det abnorma beteendet som kom att härja mig, men de ger ändå en insikt i hur snabbt saker kan gå fel, trots de allra bästa förutsättningarna samt en miljö anpassad för ändamålet att utforska. Jag valde att skriva på engelska då jag anser det mer lämpat för en formell rapport som denna dessvärre misslyckades att bli.
Notera det korta tidsförloppet/instanta come-up'en och var tacksam att jag är i stånd att återberätta den här upplevelsen och inte dog på fläcken av hjärtstillestånd.
Rapporten
20:30~50mg 4-ho-met, oral administration, decently "soluble" in water.
-Quite bitter in taste but dull in comparison to cacti etc.
20:30
-Almost instantly after sweeping my shot glass, my stomach reacted
rather loudly, although without any other, noticeable physical discomfort.
20:35
-Accelerated heartrate, considerably rapid and shallow, probably due to
some of my "happy anxiety" during the administration of the drug.
- I do however feel more "vivid", CEV's starting to crack into
OEV's. (CEV= Close-eyed-visuals | OEV= Open eyed visuals)
20:40
-Strong pulsating feeling, slight hints of nausea, body rushes
hitting me in waves which is,atm, quite uncomfortable.
- Strong euforia, the classical "fungy" feeling along with a warmth building up
considerably (result of increased HBPM?)
20:45
- MAJOR DIFFICULTIES TYPING, girlfriend came in to look on me.
STILL 20:50??????
- Wow, was just thinking when is this trip is going to end ( 4-6h), estimated come-down at 00:00-02:00.
20:51
- formal writing just went threw the window
-No but in all seriousness my levels of "working" are pretty futile, there is an overwhelming feeling of being "liquidated" which is getting increasingly intense and uncomfortable/nauseating.
-This is soul ripping with a somewhat dirty feeling to it, meditation have been, and still is impossible because of the body&head rush thats just ongoing 24/7
20:52
-Trying to keep it together, played some jimi hendrix - red house and went complete ape-shit, everything was looping insanely and my senses are overly sensitive, making me twist like if having an epileptic fit. My jaw actually "popped" from opening my mouth to wide and fast.
20:53
- Heavy sweating
- Discoloration of everything
-twisting, bending, melting, fusioning
I've never done LSD, but this Is how I've always pictured it, feels alien when trying to even compare it to shrooms.
20:56
-Some kind of "crackling" sound behind my ears, immensely annoying
21:15
- MASSIVE ego dissolution
21:26
-Borderline psychotic, trpping balls.
Brainfucked at a level beyong comprehension, this, is, ridicolous.
Total loss of ego, overwhelming feelings of disconnection to my enviroment and myself.
21:19 (Tiden ni kommer att se härifrån är fel pga. digitalklockan böjde sig oupphörligt, vid denna tid var min förmåga att se helt skjuten, någorlunda lyckat lyckas jag iaf skriva på "känsla")
- With, extreme,physical and mental difficulties, things are extracting themselves
Very much like a 60x salvia trip but for a much longer period of time plus without all the "choppyness" it usually brings. This is more fluent.
21:20
-beyond reconstruction
-attempt at moving around the premiscis´, does not seem like a good idea
-A lingering sense of blackout seems imminent (på toa'n)
Sammanfattning (aftermath)
Min flickvän vaktade mig som ett barn de sista (75% av trippen) 3 timmarna, pga. den höga pulsen och de kraftiga svettningarna var hon orolig att jag skulle uttorka eller få komplikationer med hjärtat så som hjärtstillestånd eller hjärtattack, stroke/hjärnblödning verkade för den delen inte särskilt distant.
Orsaken att time-stampandet inte fortsatte var inte pga. av det fysiska förhindret utan det mentala, nästan allt var oigenkännligt, språk, smak, ljud, rörelser, allt var "böjt" färgat, snurrande, morphande, tjutande, visslande, växande, krympande i en otrolig hastighets växling, från slowmotion där jag var rädd att andningen gett upp till chip-munk där hjärtattack verkade ofrånkomligt.
Jag var så sinnesförvirrad att jag (enligt flickvännen någonstans vid klockan 10-11) frågade vad klockan var varje 30'e sekund, var jag var, vad jag gjorde, vilket år det var och hur gammal jag var. Stunder kom då jag var övertygad om att det var så min värld skulle förbli, vrickad med ett tidsspann på 2sekunder, en psykadelisk demens av sort, rum 1408.
Vid otaliga tillfällen väntade jag mig "snappa ut" ur trippen bara för att upptäcka IV, läkare och en sorgsen familj. Jag fick så kraftiga verklighetsskiftningar att jag återupprepade gånger bröt ihop i ett hysteriskt, maniskt skratt eller i enorm sorg. Känslan av schizofreni låg så nära som utanpå min hud i väntan på att plötsligt absorberas och skjutas in i blodomloppet, varav jag går killing spree.
Om jag varit i tillstånd att göra något i huvudtaget hade jag bett min flickvän att binda upp mig och inte släppa mig först jag kommit ner, för mitt och hennes eget bästa. Jag var så nära på vansinne och ett full-fjädrat psykotiskt anfall att jag hoppades på att svimma i hopp om att förhindra det.
Idag är jag väldigt ledsen över vad jag fick min älskade flickvän&sambo att gå igenom, att hålla en sån stark koll och tro på mitt psyke att hon valde att rida ut stormen med mig och inte ringa 112 är otäckt. Ingen ska behöva utsättas för den situationen.
För den skaran vars nyfikenhet inga råd lyder, vill jag påpeka att 4-ho-met är mer än ett "psilocin"-liknande ämne, det är troligen, precis som Spice är spetsat med amfetamin eller dylikt. I mina värsta helvetes trippar på ayahuasca med rasande illamående, diarré, satans skapelser och andra trevligheter har ingen av dom varit ens i närheten av så katastrofala som min 4-ho-met trip blev. Den var MER än hallucinogen, att under en så intensiv trip som jag gick igenom inse att din fysiska hälsa är i fara är farligt för dig och andra.
För att göra den rättvisa tänker jag betygsätta den ändå;
3/10
Billig, tillgänglig och laglig. I övergripande är dessa tre de enda positiva "egenskaperna" hos drogen då bieffekterna överväldigade all "god" psykadelisk upplevelse av drogen, det var helt enkelt inte njutbart eller ens användbart. Den kan möjligen fungera bättre för positiva effekter i en mindre dos men då räcker den bara inte till mer än en tuggummi trip, från wow vad gott! Till smaklöst på sekunder.
Lägg hellre dubbla priset på lite San Pedro som är lagligt, naturligt och bekräftat utmärkt!
Be safe, peace.
/Evisceratechuck
__________________
Senast redigerad av Evisceratechuck 2011-03-23 kl. 09:23. Anledning: Korrigering
Senast redigerad av Evisceratechuck 2011-03-23 kl. 09:23. Anledning: Korrigering
Har du inte fått några synstörningar efter så många trippar förresten? Jag har bara tagit 5-6 trippar och fått det.
Tråkigt att man måste avstå när polarna flummar loss på LSD men men.