Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2011-03-22, 20:23
  #1
Medlem
Sjveds avatar
Det finns en ny (?) krönikör på City Lund och studenttidningen Lundagård
som verkar kunna bli en ny Alexandra Pascalidou om hon fortsätter på den instakade vägen.

Ida tycker att utländska studenter skall få fortsätta studera gratis.

Citat:
Därför drar jag efter andan när jag inser att det är precis de här människorna som ska särbehandlas ut ur Lund.
Snart straffas fel medborgarskap genom studieavgifter på hundratusentals kronor, och nu föreslås det att ungdom ska belönas genom att den som tar examen snabbt efter gymnasiet ska slippa betala tillbaka sina studielån.
http://np.netpublicator.com/np/n6628...ityU110321.pdf
http://lundagard.se/2011/03/21/snall...in-utbildning/

Det har tydlligen aldrig slagit Ida att de utländska studenternas medborgarskap är helt rätt i deras eget hemland?

Vem är denna Ida Ölmedal?
Jag misstänker att hon kommer från ett fint hem långt ifrån etniska förorter.
Citera
2011-03-22, 20:31
  #2
Medlem
Ankdammsmans avatar
En dag kommer någon att skriva en avhandling om den roll tvångsfinansierade politiskt korrekta plantskolor som Lundagård, Värnpliktsnytt, Bang, Tvärdrag och alla andra tidningar som inte skrivs för läsarna spelade för att upprätthålla maktordningen runt millennieskiftet.

Man kommer att tala om "det gamla samhället", "odemokratiska värderingar", "svårt att förstå idag" och så vidare. Och allt kommer att vara så självklart.
Citera
2011-03-23, 08:15
  #3
Medlem
Sjveds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ankdammsman
En dag kommer någon att skriva en avhandling om den roll tvångsfinansierade politiskt korrekta plantskolor som Lundagård, Värnpliktsnytt, Bang, Tvärdrag och alla andra tidningar som inte skrivs för läsarna spelade för att upprätthålla maktordningen runt millennieskiftet.

Man kommer att tala om "det gamla samhället", "odemokratiska värderingar", "svårt att förstå idag" och så vidare. Och allt kommer att vara så självklart.
Precis.
Jag förstår inte riktigt hur samma krönika kan finnas i Lundagård och City samtidigt, är inte Lundagård en sk oberoende studenttidning eller ägs LG också av Bonnier nuförtiden?
Citera
2011-03-23, 09:07
  #4
Medlem
Hon verkar ju vara precis som 90% som skriver på den jävla skittidningen, finns en annan filur vid namn Matilda(?) som skriver ännu sämre än vad hon gör och är ännu mer "romantiskt" inställd till månkulturen.

Tur att man märker avsmaken i kommentarerna, vad jag vet är det redan ett fåtal som reagerat på artikeln i negativ benämning.

Precis som någon skrev i kommentarerna så är det fritt fram för Ida att åka till nämnda länder och prata med folk där.
__________________
Senast redigerad av Urgrund 2011-03-23 kl. 09:10.
Citera
2011-03-23, 09:10
  #5
Medlem
Lommis avatar
"Snart straffas fel medborgarskap genom studieavgifter på hundratusentals kronor"

Snart slutar fel medborgarskap bestraffas genom att under hot om våld tvingas finansiera hela världens studenter.
Citera
2011-03-23, 10:20
  #6
Medlem
Ankdammsmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sjved
Jag förstår inte riktigt hur samma krönika kan finnas i Lundagård och City samtidigt, är inte Lundagård en s k oberoende studenttidning eller ägs LG också av Bonnier nuförtiden?

De är väl "content providers" till City.

Bonnier har givetvis ett ekonomiskt intresse av gratisjournalistik och Ida får en chans att marknadsföra sig själv. Sydsvenskan nästa?
Citera
2011-03-24, 19:37
  #7
Medlem
så dumt Är hon möjligen åt vänsterhållet? Antagligen..
Citera
2016-10-30, 11:50
  #8
Medlem
En förkyld Leif GW Persson utsätts för en ganska oengagerad Ida Ölmedal:
https://www.youtube.com/watch?v=GN4adCqg0IE
Citera
2016-10-30, 11:53
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sunmoonandstars
En förkyld Leif GW Persson utsätts för en ganska oengagerad Ida Ölmedal:
https://www.youtube.com/watch?v=GN4adCqg0IE

Kanske inte oengagerad utan i stället nervös?
Citera
2016-10-30, 11:59
  #10
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Det var ju hon som skrev om den sk. "pappafeminismen", dvs hur dåligt & patriarkalt det är när pappor som har döttrar inte vill att dessa skall våldtas av blattar.
Citera
2016-10-30, 22:29
  #11
Medlem
ImMcGyverLOLs avatar
Vaddå "misshandlar svenskar"?
Citera
2016-11-01, 11:23
  #12
Medlem
Ankdammsmans avatar
Blast from the past! Jag hade helt glömt bort Ida och hennes journalistdrömmar, eller var det politruk hon ville bli? Ber också om ursäkt för att min gamla förutsägelse från 2011 om att hon skulle hamna på Sydsvenskan slog fel. Det blev Expressen.

Fem år senare är Ida alltså kulturjournalist på en förment borgerlig tidning. Låt oss granska de tio artiklar hon har skrivit hittills.

Juicefällan slår igen om unga hipstermän, 31 okt

Ida gör en sorts feministisk analys av juicebarfenomenet, stödd på genusvetaren Paula Mulinari. Citat: "manlig överordning när den är som löjligast".

Trumps kritiker har inte bättre kvinnosyn, 10 okt

Feministiskt ställningstagande mot idén om att Trump är värre än andra män. Citat: "Det handlar om ett fredande av vissa kvinnokroppar: de oskyldiga, rena och obefläckade. Den gifta kvinnan. Dottern. Jag tänker då inte jubla."

Ferrante-bråket visar hur kändisskapet slår, 5 okt

Ida konstaterar att kvinnliga författare är extra utsatta.

"För nationalisterna är aborträtten ett hot", 4 okt

Ida kopplar abortsmotståndet i Polen till SD.

Äntligen en frisk fläkt i debatten om vänstern, 27 sep

Ida hyllar Nina Björks nya bok och hoppas på en mera feministisk marxism.

Alliera dig, Alice – gör kulturen till SD-fri zon, 20 sep

Ida hejar på Alce Bahs förslag om en ännu mera vänsterpolitiserad kulturpolitik och kräver att liberalerna ska hålla med. Citat: "Det är dags för Alices allians! Gör kulturpolitiken till en garanterat SD-fri zon."

Flyktingfilosofi i Sveriges Radio, 6 sep

Ida vill se en utökad asylrätt och kommer fram till att nationalstaten mest är en fiktion. Citat: "Ren och skär egoism är svår att rättfärdiga, så det senaste året har vi sett många svajiga försök till samhällsfilosofiska analyser om varför det helt enkelt är fel att ta emot flyktingar."

"Vi har rätt att kräva mer än bara beskydd", 24 aug

Ida hackar på pappafeministerna och kräver att de också ska beundra Pia Sundhage.

Ron Weasley är ett syskon i skuggan, 22 aug

Den enda artikeln som inte har ett politiskt budskap! Harry Potter analyseras med fokus på mellanbarn.

Jag är så trött på pappafeministerna, 6 aug

Idas stora insats hittills. Hon hoppar på de nyväckta pappafeministerna och kräver större ideologisk renlärighet.

Alla artiklar utom en har alltså en tydlig vänsterpolitisk eller feministisk agenda, ofast både och. Ida verkar inte intresserad av kultur i någon annan bemärkelse utan agerar som en ledarskribent fast hon skriver på kultursidan. Analysen är knappast heller mycket att hänga högtidsträdet, utan det handlar om rena partsinlagor där hon tar parti i en debatt och oftast hoppar på den andra sidan.

Ida är en utmärkt illustration av det svenska medielandskapet. Från kårfinansierade vänsterplantskolan Lundagård via gratistidning och andra ströjobb in i Bonniersfären, där hon landar på kultursidan och tillåts använda den som en alternativ vänsterledarsida. Hennes intressen är inte journalistik eller kultur i någon sorts konventionell mening, utan enbart politik och att driva politiska agendor. I en döende bransch är hon en av de sista som kommer att lämna skeppet.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback