Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-03-21, 22:49
  #1
Medlem
Jag har några lagfrågor om hundar
1. om man ska bygga en hundgård till två hundar vilka mått gäller? (labrador)
2. hur länge får hunden lämmnas själv hemma?
3. vilken storlek måste en hundbur ha, när en hund fraktas på flyg? (labrador)
Citera
2011-03-21, 22:56
  #2
Medlem
RadikalFails avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sarquindi2
Jag har några lagfrågor om hundar
1. om man ska bygga en hundgård till två hundar vilka mått gäller? (labrador)
2. hur länge får hunden lämmnas själv hemma?
3. vilken storlek måste en hundbur ha, när en hund fraktas på flyg? (labrador)


Här har du nog svaren på dom flesta av dina frågor: http://www.jordbruksverket.se/amneso...dc8000431.html
Citera
2011-03-22, 18:03
  #3
Medlem
Flygbolaget förser dig och din hund med passande bur.Det är tillåtet att lämna din fyrfota vän max 6 timmar utan tillsyn.Det finns inga regler för storlek på hundgård,men skall det vara koja till,så behövs bygglov,ialla fall i tätbebyggt område.
Citera
2011-03-22, 19:54
  #4
Medlem
Svidmyras avatar
MINSTA storlek på en rastgård på en hund med mankhöjden 46-55 cm är 16kvm för EN hund, 20 kvm för 2 hundar och sedan ytterligare 10kvm för varje extra hund.

Är mankhöjden 55-65 cm ska rastgården vara MINST 18kvm för en hund, 24 kvm för två hundar och därefter ytterligare 12 kvm/hund.

Har man två hundar av olika storlek rättar man storleken på rastgården som om båda hundarna var lika stora som den största hunden.

Labradorer är ca 55 cm i mankhöjd, hanar lite större och tikar lite mindre så räkna med att du måste ha en rastgård på MINST 24 kvadratmeter.

Läs Jordbruksverkets Författningssamling SJVFS2008:5 om hållande av hundar och katter, där står mer om hur rastgården ska vara utformad, berikad etc.
Citera
2011-03-23, 14:44
  #5
Medlem
Agda.83s avatar
kan inte svara på alla frågor men kan dock svara på att min labbe har en hundgård på 18 kvardrat meter och att han trivs jättebra med detta

Hundhuset vet jag inte hur stort det är.. Men kanske är stort som tre lekstugor.. Fast ibland brukar mina föräldrars hund vara där me..
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback