Kära Raventon,
jag ska med stor behållning vara djävulens, eller varför inte, somalierns advokat och du ska få känna på hur det är att berätta det uppenbara för en svagsint invandringskramare:
Citat:
Ursprungligen postat av Raventon
Diskussionsunderlag:
Vänder mig främst till våra kära somalievänner här:
Hur reagerar ni när ni läser detta? Speciellt delen med inövat beteende.
Vadå? Är du somaliefiende eller? Jävla rasist!
Citat:
Ursprungligen postat av Raventon
Varför blandar man in barn i såna här draman och har man ingen skam att utnyttja sina egna barn, oavsett vart man kommer ifrån?
Om du nu försöker flyga under radarn som det rasistsvin du är genom att att svepa med hela handen, jag syftar såklart på
Citat:
oavsett vart man kommer ifrån
-delen, varför ska då somalier stå till svars?
Citat:
Ursprungligen postat av Raventon
Känner ni igen er och har ni varit med om liknande händelser?
- Jag tror inte detta har hänt. Du försöker bara piska upp somaliehat på I&I för att få lite ryggdunkar...patetiskt...
- Aldrig sett, eller hört talas om något liknande. Varför ska en hel folkgrupp behöva stå till svars för vad en idiot hittar på.
...och där nånstans tycker invandringskramaren att han skjutit ner alla dina argument när han egentligen bara slet sönder en hel berättelse i småbitar, lade dessa helt utanför sitt kontext och missförstod resten med flit.
För övrigt skulle titeln på tråden kunnat vara 'Svensk drack kaffe innan han åkte till jobbet for att betala skatt'. Vad nytt?
Sedan skulle det vara väldigt intressant att få en förklaring varför din insikt stannar just inom Somalias gränser? Har du ett ursprung som som blockerar fria tankar om MENA och övriga Afrika?