2011-03-13, 14:38
#37
Härdsmälta är väl bara att uranet smälter och rinner ned i marken under reaktorn. Där känns den ju tryggt innesluten och ofarlig för människor. Nytt ord för mig "corium", den sörja av uran och smälta reaktordelar och kemiska förningar som bildats av hettan.
Det farliga är när en explosion kastar ut radioaktivt material. Nu klarade ju reaktor 1 en mycket kraftig vätgasexplosion på taket, så det är nog ingen fara på taket före reaktor 3 heller.
Det farliga är när en explosion kastar ut radioaktivt material. Nu klarade ju reaktor 1 en mycket kraftig vätgasexplosion på taket, så det är nog ingen fara på taket före reaktor 3 heller.
Citat:
Varför skulle man vilja stoppa härdsmältan istället för att låta den försvinna ned i underjorden? Och hur skulle en vattenbassäng hindra en coriumklump, om inte reaktortankgolvet gjorde det? Och nu hade de ju problem just med kylningen om tanken var att pumpa bort värmen ur bassängen. Finns det inte en risk att hettan där orsakar en ångexplosion, som kan sprida radioaktivt material? Corium kan väl självgenerera hetta i månader?
Ursprungligen postat av Aizel
I värsta fall bränner en massa mindre trevlig sörja genom botten på reaktorn och ramlar ned i en stor vattenpool under. En vattenpool som för övrigt är dimensionerad och placerad just där i den händelse att en härdsmälta sker. Den nu nedkylda massan med radioaktivt material får sedan ligga i poolen, eller förflyttas till någon annan pool, i någon/ra månader tills den värsta radioaktiviteten klingat av, innan man kan börja ta hand om den precis som man tar hand om allt annat radioaktivt material.
