Hela grejen är ju ett luftslott. Hela Israels grej med att djävlas med palestinierna saknar belägg i verkligheten, de hänvisar ju till en historiebeskrivning som är ren fiktion för att rättfärdiga staten israel.
Vad är det för "Israel" som judarna tänkt sig att återskapa??
.[/quote]
Grejen är att palestinierna är de värsta grisarna. Det är dom som håller hela kurret igång. Fråga dig själv, VAD TJÄNAR ISRAEL PÅ DENNA KONFLIKT?
Konflikten kostar Israel enorma pengar och resurser. Säkerhetskontroller tamejfan överallt. Potentiella självmordsbombare överallt. Militären förbrukar enorma resurser som kunde användas till annat.
Tänk på följande, vilka är de bildade och civiliserade i konflikten? Vilka är det som skjuter kassam-raketer bokstavligt dagligen mot Israel? Vilka spränger sig själva i en buss el liknande?
Bildade människor, nej men muslimer!
Du säger att Israel inte finns i historien (jag läste det du skrev, min beskrivning). Palestina då? Palestina saknar historia totalt. Palestinierna har aldrig funnits som ett eget folk. Palestina har aldrig existerat mer än en provins någonstans där. Palestinierna är idag ett hopkok av Irakier, jordanier o libaneser mm. Ett hopkok. Börja sök på palestinsk historia, du finner inte myckket.
Arabernas problem med Israel är följande,
Israel består av ca 1% av hela mellanösterns areal. Denna ynka procent är för mycket! Araberna har bara en lösning, förinta Israel. Ska vi tillåta det?
När FN gav "palestina" till judarna så vae det inte mycket protester. Ingen verkade bry sig om denna nästan totalt obrukbara torra plätt. Med arbete och planering började plätten att gro. Vattenkanaler mm byggdes. När öknen blommade,, plötsligt inser en grupp araber att dom vill ha tillbaka det.
Innan 6-dagarskriget 1967 så var det inte många som brydde sig, knappt ens araberna. Judarnas uppvisning i försvar gav araberna huvudbry! Helt plötsligt vaknar araberna och börjar bry sig. Fast....dom har bara en lösning, utrota israel. Läs om hamas och hizbollah.
Som sagt, araberna har bara en lösning. Övriga världen en annan. Vad gör vi?
Problemet är egentligen inte israels geografiska placering. Oavsett vart Israel hade placerats så hade araberna haft som mål att utrota det! Tro mig! Ni vet, the religion of piece!