Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-03-06, 23:00
  #97
Medlem
NatureFreaks avatar
Oavsett om det i artikeln är sant eller inte så är det väl ganska självklart att de finns annat liv i rymden
Citera
2011-03-06, 23:08
  #98
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av polp0tkin
http://news.yahoo.com/s/digitaltrend...nceofalienlife

Kan detta stämma? Jag är ALDRIG i denna forumdel, så jag är kass på ämnet. Ni som är insatta, kan detta var något, eller kan man bortfärda detta direkt?

Det magkänslan känner är att detta måste ha fått stor jävla uppmärksamhet direkt om det är sant. Det skulle ju vara den största upptäckten i mänsklighetens historia!



Hur hjärntvättad får man bli? Forskarna på Nasa ljuger om söker man efter den riktiga sanningen så ska man fråga på Flashback forum

Inte första gången media är försiktiga när det gäller stora upptäckter. Krisen i mellanöstern är lättsmält och säljer många lösnummer, om man ska förstå rymden så krävs det tankeverksamhet
__________________
Senast redigerad av lovehumanity 2011-03-06 kl. 23:16.
Citera
2011-03-07, 00:38
  #99
Avstängd
thepogges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bmc9
Har något en början har det förmodlingen ett slut , en expansion är inte större än vad den yttersta "ringen" är.
Ser man Bigbang utifrån så fanns det ju något innan och utanför den.
Därför är inte universum oändligt!

Något som kanske är helt orimligt här på jorden, kan vara möjligt i rymden. T.ex. att universum är oändligt, vi skulle tycka det är orimligt att något fysiskt är oändligt eller i alla fall de flesta av oss.
Citera
2011-03-07, 01:43
  #100
Medlem
-Evolution-s avatar
Haha folk sitter här o tjafsar om möjligheten ifall det finns liv eller ej på andra planeter i universum

Bara en otroligt trångsynt hjärnbalk kan och väljer att föreställa sig tanken att det absolut inte finns liv bortom vårat solsystem!

Om man tar sig en funderare på hur stort bara vårat vintergatan egentligen är, för att sen tänka på alla andra miljontals miljoner liknande galaxer som våran..

Vår skapare skapade oss men han kan lika gärna ha skapat en annan liknande ras på olika platser runtom universum, varför och hur kan man ens tro att vi är ensamma i allt detta?!
Citera
2011-03-07, 01:57
  #101
Medlem
wzbzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Evolution-
Bara en otroligt trångsynt hjärnbalk kan och väljer att föreställa sig tanken att det absolut inte finns liv bortom vårat solsystem!
Det är väl inte någon här som sitter och gör det?
Citera
2011-03-07, 02:05
  #102
Medlem
Fyrkantig_bolls avatar
Såg att nyheten nu har nått aftonbladet, då kan vi väl verkligen utesluta att det stämmer? Nä men det är väl knappast första gången man hävdar något sånt här, och inte den sista heller.
Citera
2011-03-07, 02:12
  #103
Medlem
-Evolution-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wzbz
Det är väl inte någon här som sitter och gör det?

Jag menar på forumet generellt, det är ju inte första gången man läser en tråd som handlar om utomjordiskt liv. Alltid så finns det en skara individer som ska hävda bestämt att de absolut inte tror på möjligheten
Citera
2011-03-07, 02:14
  #104
Medlem
ChrisOhoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fyrkantig_boll
Såg att nyheten nu har nått aftonbladet, då kan vi väl verkligen utesluta att det stämmer? Nä men det är väl knappast första gången man hävdar något sånt här, och inte den sista heller.

Detta är inget nytt. Men det är svårt att bevisa att fossilerna kommer från rymden och inte från jorden. Teoretiskt sett så skulle den asteroid som utplånade dinosaurierna ha kastat ut stora block i rymden som 64,5miljoner år senare dimper ner igen med dessa fossiler. Att bevisa att fossilerna aldrig varit i kontakt med jorden är svårt.

Även om dessa fossiler visar sig vara utomjordiska så säger ju det egentligen ingenting om huruvida vi är ensamma eller inte. Fossilerna är ju döda, så ensamma är vi ju tills vi hittar levande liv. Men det ökar ju chanserna om man vet att det åtminstone funnits annat liv i solsystemet.
Citera
2011-03-07, 02:38
  #105
Medlem
Där fick ni, bibelbögar!
Citera
2011-03-07, 03:25
  #106
Avstängd
PedagoGeeeks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Katjoff
Där fick ni, bibelbögar!
Citera gärna texten i bibeln som hänvisar till att det endast finns liv på Jorden.
Citera
2011-03-07, 03:28
  #107
Medlem
För de som har missat det så har artikeln uppdaterats sen tråden skapades:

Citat:
Update: While the Journal of Cosmology says that “no other paper in the history of science has undergone such a thorough vetting,” some highly respected names in the scientific community are challenging the validity of Cosmology, and the findings of Dr. Hoover.
“[The Journal of Cosmology] isn’t a real science journal at all,” says PZ Meyers in Science Blogs, “but is the ginned-up website of a small group of crank academics obsessed with the idea of Hoyle and Wickramasinghe that life originated in outer space and simply rained down on Earth.”
So there you have it — this is either reality-altering news, or the work of kooks. Our hearts believe, but our brains are kind of bummed.
Edit: This article has been updated with an additional photograph and altered for clarity.,
Citera
2011-03-07, 04:24
  #108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PedagoGeeek
Citera gärna texten i bibeln som hänvisar till att det endast finns liv på Jorden.

Är inte allt utanför jorden "gud" i bibeln?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback