2011-03-05, 15:42
#25
Citat:
Ursprungligen postat av Ahme91
Nice, två av mina närmaste kompisar går elektro och det är inte helt omöjligt att jag väljer det, även om jag nu lutar ganska starkt mot fysik. Vad är det roligaste och tråkigaste med elektro?
Det tråkigaste med elektro måste jag nog säga är att vissa kurser känns rätt kassa, speciellt de som faktiskt är någorlunda specifika för just elektro. Detta har ofta med en specifik kursomgång och föreläsare att göra, så jag kan ju ha haft otur, och detta gäller ju självklart inte generellt för hela landet och de andra universiteten. Ska kanske tillägga att jag pluggar på just LTH... Man ska dock komma ihåg att även E, precis som F, är en bred utbildning. Vi läser så mycket mer än bara dessa elektrokurser, varav vilka även varit riktigt bra, så allt inom elektro är verkligen inte negativt. En annan negativ sida är att det går lite för få kvinnor på programmet, vilket dock har blivit bättre de senaste två åren.
Det bästa är nog att det känns som att det finns en stor bredd i utbildningen. Är man mer praktiskt orienterad finns det bra avslutningar/inriktningar för detta med gott om projektkurser. Gillar man de teoretiska kurserna bättre kan man välja att fortsätta med dessa istället.
http://www.ceq.lth.se/LoTwebb/?val=program
Här är en länk där du får en överblick över vilka kurser som finns för respektive program, om du vill jämföra mängd matte eller nåt, annars kanske det inte säger så mycket. Du kan iaf se vad som ingår i inriktningarna för de olika programmen med.
Lycka till med ditt val!
)... Värt om du gillar matematik tror jag!